Sytuacja materialna Polaków pogorszyła się
2010-03-05 12:11
Spłata, których należności jest dla Pana(i) najważniejsza? Respondenci mieli możliwość wskazania 3 o © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polscy konsumenci niestabilni finansowo
Na zlecenie BIG InfoMonitor Instytut badania opinii Homo Homini przeprowadził w połowie lutego ogólnopolskie badanie, którego celem było sprawdzenie, jak Polacy widzą siebie jako płatników różnych zobowiązań, a także jak oceniają kondycję swoich budżetów domowych.Ponad czterech na dziesięciu badanych (42%) zadeklarowało, że sytuacja finansowa w ich gospodarstwach domowych uległa pogorszeniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Poprawę zaobserwowało 20%.
fot. mat. prasowe
Czy sytuacja finansowa w Pana(i) gospodarstwie domowym w ciągu ostatnich 3 miesięcy...
Polacy podzielili się w ocenie perspektyw na przyszłość – 43% badanych nie przewiduje, aby w najbliższym czasie kryzys finansowy miał ustąpić, przeciwnego zdania jest 36% badanych.
„Badania pokazują, że większość Polaków jest niezwykle zdyscyplinowana i poważnie podchodzi do swoich zobowiązań. Nawet w trudniejszym okresie nie pozwala sobie na powstanie choćby krótkotrwałych zaległości” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor. – „Problem zaległego zadłużenia koncentruje się więc w grupie osób, które już mają długi i tam przede wszystkim narasta.”
fot. mat. prasowe
Spłata, których należności jest dla Pana(i) najważniejsza? Respondenci mieli możliwość wskazania 3 o
„Wciąż niewielki odsetek Polaków posiada kredyt hipoteczny, stąd piąta pozycja tego rodzaju zobowiązań na liście najistotniejszych opłat. Poziom 13,6% wskazań oznacza, że kredyty hipoteczne są ważne do spłaty dla osób, które je posiadają” – dodaje Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor.
Z badań zrealizowanych dla BIG InfoMonitor wynika również, że tylko jeden na dziesięciu Polaków planuje w ciągu najbliższych trzech miesięcy wziąć jakikolwiek kredyt.
Dwie trzecie ankietowanych (66,8%) deklaruje, że nie obawia się utraty pracy z powodu kryzysu finansowego, z czego 48,1% zdecydowanie wyraża ten pogląd.
Informacje o badaniu
Badanie miało zasięg ogólnopolski, zostało zrealizowane między 18 a 19 lutego 2010, na reprezentatywnej próbie 1130 pełnoletnich Polaków.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl