Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2010
2010-03-05 12:24
© fot. mat. prasowe
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował niewielką korektę w dół. Dobre wyniki gospodarki za ostatni kwartał ub. roku napawają optymizmem, jednak na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać - może kilka lat. Wyraźne zaczyna być osłabienie dynamiki konsumpcji, pogarsza się stan finansów publicznych, dług publiczny przekroczył 50% PKB. Rośnie więc zagrożenie stabilności makroekonomicznej.
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2010
Indeks kwartalny, półroczny i rocznyfot. mat. prasowe
„Atutem naszej gospodarki jest sprawny sektor przedsiębiorstw, który tym razem wykazał niezwykłą elastyczność w dostosowaniu do warunków globalnej recesji, o czym może świadczyć powrót wyjątkowo szybkiego tempa wzrostu wydajności pracy i właściwie nie nadszarpnięta przez recesję kondycja finansowa sektora przedsiębiorstw. Niepokoi jednak przyspieszenie wzrostu bezrobocia i stan finansów publicznych. Dane za ub. rok wskazują zarówno wzrost deficytu sektora publicznego jak i zadłużenia wyższe niż oczekiwano” - podkreślił dr Stanisław Kubielas, ekspert Lewiatana.
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Oba indeksy popytu utrzymały w zasadzie poziom po znaczącej poprawie z poprzedniego miesiąca, z niewielką korektą w dół o jeden punkt dla indeksu kwartalnego do 26 pkt. i o dwa punkty do 36 pkt. dla indeksu rocznego. Duża różnica na korzyść indeksu rocznego sugeruje istotną poprawę w drugiej połowie roku. Chociaż wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu od trzech miesięcy sygnalizują ożywienie, to jednak wyraźnie maleje tempo sprzedaży detalicznej, co wobec spadkowej dynamiki konsumpcji zanotowanej w poprzednim kwartale może oznaczać utrwalenie tej tendencji przynajmniej w najbliższym okresie. Oznaczałoby to osłabienie popytu krajowego. Na szczęście odwrotne tendencje obserwujemy w przypadku eksportu i inwestycji, co może poniekąd kompensować osłabienie wydatków konsumpcyjnych ludności. Jest szansa, że wraz z poprawą koniunktury na świecie eksport będzie nadal rósł, podobnie jak inwestycje pobudzane przez fundusze unijne. Niemniej trzeba się liczyć przynajmniej z czasowym osłabieniem konsumpcji, póki maleje realny fundusz płac i rośnie bezrobocie.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl