eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZatrudnianie cudzoziemców coraz częstsze

Zatrudnianie cudzoziemców coraz częstsze

2010-03-09 12:09

Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców: jest zgoda, nie ma pracownika


Zatrudnienie cudzoziemców bez zezwolenia na wykonywanie pracy możliwe jest na podstawie rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2008 roku oraz z dnia 2 lutego 2009 roku, których przepisy stanowią iż obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdowy oraz Gruzji (od 30 listopada 2009r.) mogą wykonywać pracę na terenie Polski, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, przez 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy.

W tym przypadku pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca jest jedynie zobowiązany do zarejestrowania we właściwym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia mu pracy.

W 2009 roku zarejestrowano 189.317 takich oświadczeń, czyli ponad sześciokrotnie więcej niż wydano zezwoleń na wykonywanie pracy w tym samym okresie i ponad 20% więcej niż w roku poprzednim (dla porównania w 2008 roku zarejestrowano 156.105 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi).

Wszystkie powyższe dane są jednak deklaratywne, oparte na składanych przez pracodawców informacjach o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy właściwych dla siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Nie są dostępne natomiast żadne informacje ilu faktycznie cudzoziemców podjęło pracę w Polsce na tej podstawie.

Niemal 96% oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy wydanych w 2009 roku dotyczyło obywateli Ukrainy (181.030 osób).

Pracodawcy zamierzali powierzyć cudzoziemcom pracę w:
  • rolnictwie (122.651 oświadczeń),
  • budownictwie (19.242),
  • usługach domowych (8.815),
  • przemyśle (6.681),
  • handlu (3.827),
  • transporcie (3.045),
  • gastronomii (1.905),
  • hotelarstwie/obsłudze ruchu (1.583).
Jacek Wójcik, Leader Service: „Pracownicy zza wschodniej granicy są doskonałym uzupełnieniem polskiego rynku pracy. Chętnie podejmują się zadań i pracy w zawodach, których polscy pracownicy często unikają, i na dodatek za mniejsze wynagrodzenie, co dla pracodawcy też nie jest bez znaczenia. Poza tym uważa się że pracownicy ze wschodu, a w szczególności pracownicy z dalekiego wschodu, są dużo bardziej zmotywowani do pracy a przez to bardziej wydajni. W Polsce zaczynamy mieć sytuację podobną do np. tej w Wielkiej Brytanii sprzed kilku lat, gdzie Polacy podejmowali się zadań, które dla przeciętnego Brytyjczyka były nieatrakcyjne. Można zatem odnieść wrażenie że polskie społeczeństwo podąża ścieżką wyznaczoną przez bardziej rozwinięte kraje zachodnie. Moim zdaniem ta tendencja będzie się utrzymywać.”

Agencje pracy tymczasowej złożyły jedynie 11.486 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, czyli 6% wszystkich.

Monika Ulatowska, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia: „Procedura zarejestrowania oświadczenia jest na tyle prosta, że pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem cudzoziemca na krótki okres, często decydują się na samodzielne jej przeprowadzenie. Agencjom zatrudnienia powierzają częściej proces rekrutacji pracowników zza granicy gdyż posiadają one zagraniczne biura lub sieć kontaktów z zagranicznymi agencjami zatrudnienia oraz umiejętność rekrutacji i selekcji personelu o zgłoszonych przez pracodawcę kwalifikacjach i umiejętnościach” .

W Polsce podejmują pracę cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę np. posiadający Kartę Polaka, obywatele UE i EOG, małżonkowie obywateli polskich, nauczyciele języków obcych. (szczegółowa lista cudzoziemców zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na wykonywanie pracy w Polsce dostępna jest na stronie Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia).

Źródło danych: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: