Praca bankowca krytykowana przez Polaków
2010-03-09 13:22
Przeczytaj także: Jakie oczekiwania finansowe mają finansiści?
Finansista - nudziarz, czy pasjonat?
Sondaże zamieszczone na serwisach OnetBiznes i KarierawFinansach, na które w sumie odpowiedziało 25 tysięcy respondentów, badały nie tylko opinie na temat bankowców. W trzech kolejnych etapach serwisy zadawały pytania także na temat księgowych i dyrektorów finansowych. Ankiety na obu serwisach były różne. Ta na OnetBiznes była skierowana do ogółu społeczeństwa, a na inicjującym całą kampanię KarierawFinansach.pl - do praktyków, ludzi wykonujących zawody związane z finansami.
Odpowiedzi respondentów wskazują na pewien dualizm. Z jednej strony utrwalają niezbyt pozytywny stereotyp, zgodnie z którym typowy polski finansista to: nudny księgowy, wyciągający od nas pieniądze bankowiec i przywiązujący większą wagę do liczb niż ludzi dyrektor finansowy, z drugiej, że żadna firma nie może obyć się bez dobrego księgowego, czy dyrektora finansowego. Odpowiedzi: "kreatywny i wykształcony człowiek, jeden z filarów firmy" (o księgowych) i "mózg firmy bez którego nie jest podejmowana żadna ważna decyzja" (o dyrektorze finansowym) zebrały drugą z kolei ilość głosów (ponad 20% w stosunku do ok 30% w przypadku tych pierwszych odpowiedzi).
Dodajmy, że postrzeganie zawodów związanych z finansami, a tym samym ludzi je wykonujących przez Polaków z pewnością się zmienia. Przykładem może być ocena zawodu księgowego, który np. w Wielkiej Brytanii jest od dawna bardzo prestiżowy, a w ostatnich latach staje się taki także w naszym kraju. - Kilkanaście lat temu był to zawód, który mógł wykonywać każdy kto miał wiedzę i doświadczenie, dziś coraz częściej pracodawcy oczekują kwalifikacji potwierdzonych odpowiednim certyfikatem. Można powiedzieć, że jest to dziś zawód licencjonowany zwyczajowo - mówi Grzegorz Koterwa, CEO Portalu KarierawFinansach.pl.
Prof. Ireneusz Krzemiński dodaje, że w tym zawodzie pokutuje jeszcze opinia, jaką księgowi mieli w czasach komunizmu. - Ale księgowy w komunizmie, a księgowy obecnie to zupełnie inne zawody. Dziś księgowy ma znacznie ważniejszą rolę, samodzielną i twórczą. Potrafi zdobywać i oszczędzać pieniądze firmy, musi świetnie znać prawo finansowe - mówi prof. Krzemiński.
Zmiana nastawienia do branży wiąże się niewątpliwie z jej rozwojem. Eksperci rynkowi przyznają, że polski sektor finansowy jest jeszcze wciąż raczej siermiężny. - Polskim finansistom z pewnością jeszcze daleko do kolegów z Zachodu, którzy mają nie tylko dużo pieniędzy, ale też wspólne dzielnice, kluby - mówi Macierzyński.
A jak oceniają swoją pracę sami zainteresowani?
- Dla finansistów praca nie jest życiową pasją, ale z pewnością ją lubią, cenią i szanują - komentuje Grzegorz Koterwa.
Łukasz Bosowski, dyrektor finansowy 4F Sport Performance przekonuje że lubi to, co robi: - Lubię branżę, w której pracuję. Mam ścisły umysł i lubię liczby, dlatego sprawdzam się w tym co robię, a to daje satysfakcję - mówi.
Katarzyna Żołna, główna księgowa: - Jak w każdym fachu są ludzie nudni, kierujący się tylko zarabianiem pieniędzy i ludzie z pasjami, ciekawi, z poczuciem humoru. Po pracy, wbrew pozorom księgowi, bankierzy i finansiści chodzą do pubów, uprawiają sporty, słuchają muzyki, jeżdżą na koncerty - przecież na to pracują.
Księgowy (komentarz na portalu społecznościowym): Szczerze mówiąc robię to co lubię, w czym się dobrze czuję. Opinia osób spoza branży jest tylko dowodem, że się do tego nadaję.
Łukasz Bosowski dodaje, że finansiści, którzy na co dzień mają do czynienia z wieloma zerami, z pewnością trochę inaczej patrzą na duże pieniądze, niż ich przeciętni "użytkownicy". - Pamiętam, że kiedy jakiś czas temu brałem kredyt na 200 tysięcy to ręce mi się trzęsły. Dziś 200 tysięcy to często zaledwie końcówka sumy, którą wpisuję do budżetu. Oczywiście bardzo wyraźnie rozdzielam finanse osobiste od służbowych, ale stosunek do dużych sum z pewnością mam inny - mówi Bosowski.
Informacje o badaniu
Pomysłodawcą badań "Portret polskiego finansisty" był serwis KarierawFinansach.pl. Partnerem sondażu był serwis OnetBiznes.
Przeczytaj także:
Branża finansowa: będzie łatwiej o pracę
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
praca bankowca, bankowcy, finansiści, praca w finansach, praca w dziale finansów, branża finansowa, dział finansowy, opinia publiczna, opinia społeczna