Wtórny rynek nieruchomości II 2010
2010-03-09 13:41
Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości I 2010
Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia, SopotWe Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Sopocie średnie ceny mieszkań w lutym 2010 roku są wyższe w porównaniu ze styczniem. Najmniej wzrosła średnia w Poznaniu, o zaledwie 0,3%, a najbardziej we Wrocławiu o niemal 3%. W Krakowie i Warszawie mamy do czynienia z niewielką 10-20 złotową obniżką ceny za metr kwadratowy, natomiast w Gdańsku średnia cena metra mieszkania na rynku wtórnym jest niższa o 60 złotych niż w styczniu. Wskaźnik zmiany średniej ceny dla wszystkich 7 miast po raz kolejny jest dodatni, wynosi 0,8% i jest dwukrotnie wyższy niż w styczniu.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)
STRUKTURA CENOWA OFERT
Mimo spadku średnich cen nieruchomości, wbrew pozorom na lokalnych rynkach nie przybyło mieszkań w najniższych przedziałach cenowych. W Warszawie mieszkania w cenie do 6 tys. za metr w lutym 2009 stanowiły około 1% oferty, teraz jest to zaledwie 0,3%. W Krakowie w tym segmencie cenowym w zeszłym roku mieściła się niemal ¼ wszystkich ofert, obecnie jest to 13,6%. We Wrocławiu w ubiegłym roku do 6 tys. za metr żądali właściciele prawie 29% mieszkań, teraz udział ten spadł do 8%. Jest to kolejny sygnał potwierdzający zahamowanie spadków cen. Właściciele coraz rzadziej decydują się na znaczne obniżki licząc na wzrost popytu na mieszkania. Z drugiej strony zmieniła się również jakość mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Spada udział lokali starych, nadających się do generalnego remontu na rzecz mieszkań budowanych w ostatnich dziesięciu, dwudziestu latach (stanowią one odpowiednio 30,5% i 15,7% wszystkich ofert)
W Warszawie i Krakowie najłatwiej jest znaleźć ofertę w cenie od 7 do 8 tysięcy za metr kwadratowy. W Krakowie takie ogłoszenia stanowią niemal 50% całości oferty, natomiast w Warszawie 32,2%. Zarówno w Warszawie jak i w Krakowie, w ciągu 12 miesięcy, najbardziej zwiększyła się dostępność mieszkań w tych właśnie przedziałach cenowych: w Warszawie o 4,7 punktu procentowego, a w Krakowie aż o 17 punktów procentowych. We Wrocławiu najliczniejszą grupą ofert są mieszkania w cenie od 6 do 7 tysięcy złotych za metr i stanowią ponad 76% całości rynku wtórnego. W Gdańsku i Poznaniu najłatwiej o zakup w cenie od 5 do 6 tysięcy, w Poznaniu takich mieszkań jest prawie 52%, w Gdańsku ponad 47%.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl