Powierzchnie magazynowe w 2009 r.
2010-03-10 13:30
Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Europie Środkowej 2009
WOLNA POWIERZCHNIA
Warszawa
Z raportu wynika, że średni poziom pustostanów na koniec 2009 roku dla Warszawy wyniósł 20,2%, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z dostępnością powierzchni na koniec 2008 roku (12,8%). Współczynnik niewynajętych powierzchni w strefie I nieznacznie spadł, osiągając 7,4%, co można łatwo wyjaśnić aktywnością najemców przewyższającą niewielką nową podaż w tej lokalizacji. Znaczna ilość nowych projektów ukończonych w strefie II, z których duża część nie znalazła jeszcze najemców, miała przełożenie na wzrost współczynnika wolnych powierzchni. Na koniec roku osiągnął on poziom 22,9%. Brak nowych projektów w strefie III w połączeniu z niskim popytem na powierzchnię w tym obszarze przyniósł nieznaczny spadek współczynnika do 25,4% w porównaniu z 28,7% na koniec 2008 roku.
Regiony
fot. mat. prasowe
Wskaźnik pustostanów
Najwięcej dostępnej powierzchni było na Górnym Śląsku, co jest związane z relatywnie dużą nową podażą, która nie została jeszcze wchłonięta. Na koniec roku współczynnik pustostanów dla tego regionu wyniósł 16,8% w porównaniu z 6,3% na koniec 2008 roku. Znaczący wzrost wolnej powierzchni nastąpił także w Polsce Centralnej, gdzie wskaźnik niewynajętych powierzchni osiągnął 18,2% (na koniec 2008 roku 11,8%). Z jednej strony lokalizacja ta odnotowała dostarczenie relatywnie dużej ilości nowej powierzchni, a z drugiej wyjątkowo odczuła spadek popytu na powierzchnie magazynowe.
W przypadku Poznania współczynnik wolnej powierzchni prawie nie uległ zmianie i na koniec 2009 roku wyniósł 13,9% (14% na koniec 2008). W Gdańsku, gdzie w grudniu 2008 nie było wolnej powierzchni, wskaźnik niewynajętych powierzchni nieznacznie wzrósł do poziomu 1,4%. Na rynku krakowskim dostarczenie nowej powierzchni zaktywizowało najemców, dzięki czemu roku poziom pustostanów spadł z 29,2% na koniec 2008 do 10,3% na koniec 2009. Również Wrocław zaobserwował spadek współczynnika wolnych powierzchni z 23,1% na koniec 2008 roku do 17,8%. Szczecin, który pozostawał miejscem niedocenianym przez najemców, doczekał się pierwszej umowy najmu, co wpłynęło na obniżenie się poziomu pustostanów.
fot. mat. prasowe
Czynsze na koniec 2009
POZIOM CZYNSZÓW
W raporcie czytamy, iż w drugiej połowie 2008 roku na skutek symptomów spowolnienia i związanego z nim braku dostępności do finansowania deweloperzy zdecydowali się na podniesienie stawek czynszu, w niektórych wypadkach nawet o 20%. Jednak zmniejszona aktywność najemców i rosnąca dostępność powierzchni magazynowej wymogła na inwestorach zmianę podejścia. Znaczący spadek czynszów był widoczny zarówno na rynkach regionalnych jak i w Warszawie. Na skutek dużej ilości nowej podaży w II strefie, zmniejszyły się różnice między stawkami oferowanymi w obrębie II i III strefy. Podobnie na rynkach regionalnych, w większości lokalizacji z wyjątkiem Krakowa, duża dostępność powierzchni doprowadziła do spadku czynszów efektywnych do poziomu poniżej 3 EUR/mkw. Najwyższe czynsze tradycyjnie już pozostają na rynku stołecznym w I strefie i kształtują się na poziomie 4,50–5,50 EUR/mkw.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl