eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNiskie kwalifikacje pracowników do zmiany

Niskie kwalifikacje pracowników do zmiany

2010-03-11 11:40

Niskie kwalifikacje pracowników do zmiany

Skojarzenia z pracownikiem o niskich kwalifikacjach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kim są pracownicy o niskich kwalifikacjach i w jakich sektorach pracują? Czy istnieje realna potrzeba ze strony biznesu i pracodawców do zmiany ich kwalifikacji? Czy sami pracownicy są w stanie przedsięwziąć środki, które polepszą ich sytuację zawodową? Próbę zdiagnozowania sytuacji pracowników oraz zmian, które pozwolą zwiększyć atrakcyjność zatrudnieniową pracowników o niskich kwalifikacjach i poprawić ich pozycję na rynku pracy podjęła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Przeczytaj także: Polski pracownik pewny swoich kwalifikacji zawodowych

Badanie „Każdy pracownik jest ważny – podnoszenie kompetencji pracowników o niskich kwalifikacjach” zrealizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, jest częścią projektu szkoleniowo-doradczego adresowanego do tej grupy pracowników. Planowane działania mają w założeniu zwiększyć atrakcyjność zatrudnieniową pracowników o niskich kwalifikacjach i poprawić ich pozycję na rynku pracy.

Dlaczego pracownicy o niskich kwalifikacjach?

…bo każdy pracownik jest ważny. Przeprowadzone przez PARP badania potwierdzają, że większość ankietowanych pracodawców (75%) dostrzega sens szkoleń pracowników o niskich kwalifikacjach, które, ich zdaniem, mogą stanowić istotny element poprawy konkurencyjności firmy. Pomimo tego pracownicy o niskich kwalifikacjach należą do grupy pracowników najrzadziej kierowanych na szkolenia w okresie ostatnich dwóch lat.

...bo niedopasowanie jakości kadr do wymagań gospodarki, przy pogłębiających się deficytach pracy, uznawane jest za istotny czynnik spowalniający wzrost gospodarczy. A jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie PARP dwie trzecie pracowników o niskich kwalifikacjach nigdy nie pracowało w wyuczonym zawodzie. Wśród młodszych absolwentów zasadniczych szkół zawodowych niemal połowa dokonała zmiany zawodu, a co piąty nigdy nie pracował w wyuczonym zawodzie.

…bo drugim czynnikiem, po płci, determinującym długość okresu pozostawania poza rynkiem pracy było wykształcenie. Co trzeci pracownik o niskich kwalifikacjach z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym był bezrobotny przez dwa lata lub dłużej.

Jakie wykształcenie ma pracownik o niskich kwalifikacjach?

fot. mat. prasowe

Skojarzenia z pracownikiem o niskich kwalifikacjach

Skojarzenia z pracownikiem o niskich kwalifikacjach

Już sam problem definicji pracownika o niskich kwalifikacjach budzi dyskusje. Badania zrealizowane przez PARP wśród pracodawców potwierdzają, że pierwszym spontanicznym skojarzeniem związanym z pracownikiem o niskich kwalifikacjach jest niskie wykształcenie, na które wskazywało 48% badanych pracodawców. Na drugim miejscu wskazywany jest brak doświadczenia lub niewielkie doświadczenie zawodowe (16%) a następnie brak zawodu (10%). Dość często pracownik o niskich kwalifikacjach kojarzony jest także z brakiem umiejętności i brakiem kwalifikacji (po ok. 10%).

Na potrzeby realizowanego na zlecenie PARP projektu przyjęto definicję, zgodnie z którą pracownikiem o niskich kwalifikacjach jest osoba o wykształceniu niepełnym podstawowym, podstawowym lub gimnazjalnym. W wyniku analizy danych definicję pracownika o niskich kwalifikacjach poszerzono o wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz średnie ogólnokształcące.

Ilu jest na rynku polskim pracowników o niskich kwalifikacjach?

Jak pokazują przeprowadzone badania średni udział procentowy pracowników o niskich kwalifikacjach w przedsiębiorstwach wynosi 49%. Grupę tę stanowią przede wszystkim osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (24%) i średnim ogólnokształcącym (21%). Niski jest natomiast odsetek osób z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym (4%).

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: