Przetargi - raport II 2010
2010-03-15 00:41
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2010
Luty jest pierwszym, po zimowym zastoju, miesiącem wzrostu liczby zgłaszanych zamówień publicznych. Występuje już wyraźny wzrost w segmencie przetargów budowlanych – to efekt nadchodzącej wiosny i początku sezonu budowlanego. Rośnie także zapotrzebowanie instytucji sektora publicznego na usługi. Nadal spada liczba ogłoszeń o zamówieniach publicznych na dostawy towarów.Rozpoczynamy budowy i remonty
Dane opracowane na podstawie ogłoszeń dostępnych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych, pokazują, że w lutym 2010 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych wzrosła względem poprzedniego miesiąca. Po spowodowanych przyczynami sezonowymi spadkach w głównych miesiącach zimowych (grudzień-styczeń), luty – tradycyjnie już – okazał się miesiącem, w którym liczba ogłaszanych postępowań o ZP rośnie. Wzorem lat ubiegłych, w najbliższych miesiącach należy oczekiwać już znacznych wzrostów ogłaszanych zamówień publicznych.
fot. mat. prasowe
W lutym bieżącego roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się łącznie 9 tys. 488 ogłoszeń, wobec 8 tys. 739 w styczniu i 10 tys. 929 ogłoszeń w grudniu 2009. Wynik taki osiągnięty w lutym oznacza przyrost względem stycznia o niemal 8,6 procent. Po styczniu – który tradycyjnie jest miesiącem o najniższej liczbie ogłaszanych zamówień – w drugim miesiącu roku wystąpił już wyraźny wzrost ogłaszanych w BZP postępowań o ZP.
Zakupy towarów w niełasce
W lutym wzrosła liczba zamówień na roboty budowlane oraz dostawy usług. Z sezonowego, zimowego zastoju bardzo wyraźnie już wychodzi „budowlanka”. Przyrost liczby ogłoszeń o ZP w tym segmencie jest bardzo duży. O ile jeszcze w styczniu prac budowlano-remontowych dotyczyło 2 tys. 202 ogłoszeń o ZP, to w lutym wskaźnik ten zwiększył się do 2 tys. 867 ogłoszeń. Miesięczny przyrost wyniósł więc 30 procent. To kolejny miesięczny przyrost w tym segmencie, po 48 proc. w styczniu (względem grudnia).
fot. mat. prasowe
Rośnie także liczba zamówień na dostawy usług. O ile w styczniu 2010 realizacji usług dotyczyło 2 tys. 828 ogłoszeń o ZP, to w następnym miesiącu było ich już 3 tys. 112, czyli o 10 procent więcej.
Nadal występuje spadek liczby zamówień na dostawy towarów. W lutym opublikowano 3 tys. 509 ogłoszeń dotyczących dostaw towarów, wobec 3 tys. 709 miesiąc wcześniej. Miesięczny spadek wyniósł więc 5,4 proc. Zmiana odniesiona do analogicznego miesiąca roku ubiegłego również wygląda niekorzystnie. W lutym 2010 roku pojawiło się bowiem o 6,45 procent mniej ogłoszeń o ZP na dostawę towarów niż w lutym roku 2009.
fot. mat. prasowe
- Koniec zimy to również koniec martwego sezonu w budownictwie, rosnąca liczba ogłoszeń na prace remontowo budowlane jest więc naturalna. Zbliżająca się wiosna to po dość ostrej zimie początek prac budowlanych. Niepokojący jest utrzymujący się trend spadkowy w zamówieniach dotyczących dostaw towarów, który może być pochodną oszczędności budżetowych. Rozstrzygające będą najbliższe dwa-trzy miesiące, które pokażą czy ten trend jest trwały i czy rzeczywiście względem roku ubiegłego zmniejszy się liczba przetargów na dostawy towarów - wyjaśnia Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl