Szkodliwe programy w Polsce II 2010
2010-03-15 09:43
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Szkodliwe programy w Polsce I 2010
Kaspersky Security Network (KSN) to innowacyjna technologia gromadzenia danych o zagrożeniach zaimplementowana w produktach firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci.
fot. mat. prasowe
Porównując tabelę z poprzednim raportem, można dojść do wniosku, że liczba infekcji zmniejszyła się, bowiem pięć miast odnotowało spadek, a na dziesiątej pozycji pojawiła się nowość. Niestety jest to mylne wrażenie, gdyż w rzeczywistości procentowy udział Top 10 w infekcji całego kraju wzrósł z 70% do niespełna 80%. Spadek na liście uwzględnia jedynie zmianę pozycji względem poprzedniego badania, a nie liczby infekcji. Najwyższe noty jak zwykle otrzymała Warszawa, co jest już normą w naszych zestawieniach. Na drugim miejscu znajduje się Wrocław, który podwoił liczbę zarażeń. Zamiast Gdyni, na dziesiątym miejscu pojawił się Olsztyn.
fot. mat. prasowe
Mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.
Lutowy raport jest pod pewnym względem wyjątkowy. Aż w czterech województwach zanotowano liczbę infekcji poniżej 1,5% (oznaczone kolorem zielonym). Oznacza to, że w stosunku do stycznia, do województw o najmniejszej liczbie zarażeń dołączyło lubuskie oraz podlaskie. Województwo dolnośląskie zaznaczone kolorem czerwonym zawdzięcza wysoką pozycję głównie dzięki miastu Wrocław.
fot. mat. prasowe
Druga część raportu dotyczy Top 20 szkodliwego oprogramowania, jakie najczęściej atakowało polskich użytkowników.
Od lutowego zestawienia zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dodatkowego oznaczenia w tabeli Top 20 szkodliwego oprogramowania - "powrót". Oznacza on, że szkodnik nie jest zupełną nowością, lecz pojawił się w zestawieniu dwa miesiące przed aktualnym i nie był nieobecny przez ponad trzy miesiące.
fot. mat. prasowe
W lutym największy wzrost zanotował szkodnik EZula.heur, który rozpowszechnia się najczęściej poprzez spam, strony pornograficzne oraz sieci P2P. Jego głównym zadaniem nie jest typowe zbieranie informacji, lecz łączenie się z odpowiednimi serwerami i pobieranie innych szkodników. Największy spadek zaliczył Krap.ag rozprzestrzeniający się między innymi przy pomocy poczty elektronicznej (w formie załącznika), a którego jednym z zadań jest pokazywanie fałszywych alertów systemu Windows.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl