eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowe oferty pracy II 2010

Nowe oferty pracy II 2010

2010-03-17 00:32

Przeczytaj także: Nowe oferty pracy XI 2009


Analizując miesięczne zmiany względne w branżowym zapotrzebowaniu na pracowników, można zauważyć znaczny przyrost zapotrzebowania na księgowych i audytorów – w lutym czekało na nich ponad 1 tys. 130 ofert, o 38 procent więcej niż w styczniu. Rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów z IT i telekomunikacji (w lutym o 10 proc. względem stycznia).





Rekordzistami wzrostu w podziale na branże są fachowcy z dziedziny sportu i rekreacji – w lutym czekało na nich aż o 55 procent więcej ofert niż miesiąc wcześniej. To jednak tylko efekt bazy – w liczbach bezwzględnych oznacza to zmianę z zaledwie 20 (styczeń) na 31 ofert (luty).

Na przeciwnym – spadkowym – biegunie znaleźli się chętni do pracy w branży ubezpieczeniowej. W lutym czekało na nich aż o 42 procent mniej ogłoszeń niż w styczniu. Spadło również zapotrzebowanie na prawników (o 25 proc.), urzędników administracji publicznej (o 20 proc.) oraz specjalistów z zakresu marketingu, reklama i PR (o 19 proc.).

- Czas nieco gorszej koniunktury pokazuje jak cenni są dobrzy handlowcy czy specjaliści od kontaktów z klientami – wyjaśnia Beata Szkodzin. – Ciekawym zjawiskiem jest wysoki poziom liczby ofert pracy dla kadry zarządzającej, bo może wskazywać na ruchy w personelu kierowniczym przedsiębiorstw. Firmy zapewne szukają sprawnych managerów na nieco trudniejsze czasy, zdolnych do utrzymania albo nawet wzmocnienia pozycji firmy na rynku – dodaje Beata Szkodzin.
Regiony: wszędzie spadki

W lutym we wszystkich województwach zanotowano spadek liczby ofert pracy względem stycznia. Spadki były w zdecydowanej większości jednocyfrowe, zmiany powyżej 10 procent wystąpiły jedynie w trzech województwach - w województwie warmiński-mazurskim liczba ofert pracy spadła o 15,5 procent, w małopolskim o 13,4 procent zaś w kujawsko-pomorskim o prawie 10,9 procent. W pozostałych województwach miesięczne spadki wyniosły już poniżej 10 procent. O próg minus 10 procent otarło się woj. podkarpackie, z miesięcznym spadkiem liczby ofert o 9,9 procent.

Najmniejszymi spadkami mogą się pochwalić województwa: mazowieckie (spadek o 1 proc.), dolnośląskie (-1,42 proc.), lubuskie (spadek w lutym względem stycznia o 2,6 proc.), pomorskie (-2,94 proc.), śląskie oraz lubelskie (oba po -3 proc.).

W pozostałych województwach miesięczne spadki liczby nowych ofert pracy mieszczą się w zakresie 6 – 9 procent.
Przeczytaj także: Nowe oferty pracy X 2010 Nowe oferty pracy X 2010

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: