Microsoft Security Essentials
2010-03-17 10:39
© fot. mat. prasowe
Lista rozpoznanych zagrożeń internetowych dla naszych komputerów osobistych powiększa się każdego dnia. Nierozważne korzystanie z Sieci może doprowadzić nie tylko do zainfekowania komputera groźnym wirusem, ale także do przejęcia nad nim kontroli przez środowiska przestępcze. Jak chronić swoje dane prywatne przed ich wykradzeniem przez hakerów? Rozwiązaniem, które warto rozważyć jest Microsoft Security Essentials.
Przeczytaj także: ESET: groźny robak Win32/Zimuse
Choć już nieraz media informowały o dziesiątkach tysięcy użytkowników komputerowych, którzy padli ofiarami złośliwego oprogramowania czy też ataków phishingowych, wciąż zaskakująco duża liczba użytkowników nie chroni swoich komputerów. Jako powody tej sytuacji wymieniają wysoki koszt zakupu odpowiedniego oprogramowania i jego subskrypcji, brak zaufania do internetowych metod płatności, zmęczenie używaniem wersji próbnych oraz nieefektywne działanie programów antywirusowych na słabszych komputerach.Jako darmowe narzędzie dla użytkowników systemu operacyjnego Windows, Microsoft Security Essentials nie wiąże się z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami czy płatnościami i nie wymaga wykupienia praw do dalszego używania. Jednorazowa instalacja oraz domyślnie ustawione automatyczne aktualizacje biblioteki znanych zagrożeń powodują, że możemy chronić nasze komputery w sposób łatwy i wymagający od nas jedynie minimum uwagi. Microsoft Security Essentials zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym i jest dobrym narzędziem w walce ze znanymi złośliwymi programami oraz działa przeciwko centrom ich dystrybucji.
Microsoft Security Essentials jest zbudowany na bazie certyfikowanego mechanizmu ochrony i korzysta z kilku zaawansowanych technologicznie narzędzi, które są wykorzystywane również w innych aplikacjach zabezpieczających, jak na przykład Microsoft Forefront, Malicious Software Removal Tool, Windows Defender oraz Windows Live OneCare.
Microsoft Security Essentials wykorzystuje mechanizm skanowania oraz usuwania plików oparty na bazie danych rozpoznanych zachowań typowych dla złośliwego oprogramowania. Dane do tej bazy są automatycznie pobierane z komputerów z całego świata i analizowane przez Microsoft Security Response Center, gdzie każdego dnia są tworzone opisy nowoodkrytych zdarzeń. Dzięki bazie źródłowej, Microsoft Security Essentials skutecznie walczy z rootkitami i innymi agresywnymi programami. Do tego celu wykorzystuje technologie własne, jak i firm trzecich. Microsoft Security Essentials umożliwia także przeskanowanie lub wyczyszczenie systemu nawet wtedy, gdy ten jest całkowicie nieaktywny.
fot. mat. prasowe
Oprogramowanie Microsoft umożliwia użytkownikom trzy rodzaje skanowania komputera:
- Domyślnie ustawione szybkie sprawdzenie obejmuje te obszary dyskowe, które są najbardziej narażone na zainfekowanie przez złośliwe oprogramowanie.
- Pełne sprawdzenie skanuje wszystkie pliki zapisane w komputerze, jak również jego rejestr i uruchomione programy
- W skanowaniu indywidualnym użytkownik sam decyduje, które obszary mają być sprawdzone.
Użytkownicy mogą także swobodnie określić porę sprawdzenia komputera przez oprogramowanie. Domyślnie skanowanie systemu jest ustawione na godzinę 2 w nocy.
W przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia, Microsoft Security Essentials informuje o tym użytkownika i kategoryzuje je jako bardzo wysokie, wysokie, średnie lub niskie. Od użytkownika zależy jakie działanie wobec tego zagrożenia podejmie. Domyślnie program automatycznie usuwa wszystkie pliki zdiagnozowane jako bardzo wysokie i wysokie zagrożenie. W każdej chwili użytkownik może zmienić domyślne ustawienia programu.
fot. mat. prasowe
Codziennie aktualizowana baza wykrytych zachowań typowych dla złośliwego oprogramowania sprawia, że Microsoft Security Essentials zapewnia najbardziej bieżącą ochronę przed nimi. Program informuje o stanie bezpieczeństwa komputera poprzez specjalną ikonę widoczną na pasku zadań. Zmiana jej koloru jest czytelnym sygnałem do podjęcia zalecanych działań przez użytkownika komputera.
W przypadku wykrycia bardzo wysokiego zagrożenia, Microsoft Security Essentials podejmuje samodzielne działanie po upływie 10 minut od zawiadomienia użytkownika o zagrożeniu i braku reakcji z jego strony.
Przeczytaj także:
Komunikatory internetowe zagrożone
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Microsoft, Microsoft Security Essentials, ochrona komputera, zagrożenia internetowe, wirusy, robaki, programy antywirusowe