eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKPP: polskie przedsiębiorstwa i ich plany na 2010r.

KPP: polskie przedsiębiorstwa i ich plany na 2010r.

2010-03-19 12:56

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy optymistyczni, lecz ostrożni


IV. Inwestycje przedsiębiorstw w 2010 roku

Optymizmem napawają wyniki badań dotyczące tegorocznych planów przedsiębiorstw w obszarze inwestycji. Ponad połowa badanych firm zamierza rozpocząć nowe przedsięwzięcia. Jednocześnie ponad 20 proc. ankietowanych czuje się na siłach, aby dokończyć inwestycje wstrzymane w okresie pogorszenia się koniunktury.

Aktywność inwestycyjna jest ważnym wskaźnikiem. Jej wysoki poziom, wynikający z badania, pozwala optymistycznie patrzeć na kondycję naszych firm w bieżącym roku. Może także wskazywać, że zmniejszyły się problemy firm z dostępem do finansowania zewnętrznego. Tylko co piąta firma nie zamierza podejmować w tym roku inwestycji.
Aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw z siedzibą w małych miejscowościach będzie skupiać się w 2010 roku na zakończeniu inwestycji wcześniej wstrzymanych wskutek osłabienia się koniunktury. Wynika z tego, że firmy z tej kategorii mocniej odczuły spowolnienie i wolniej niż inne nabierają rozpędu do realizowania nowych projektów. Niemniej jednak, także te firmy przejawiają, na chwilę obecną, znaczną skłonność do inwestycji.
V. Polityka kadrowa przedsiębiorstw w 2010 roku

Wyniki badań dotyczące polityki kadrowej firm potwierdzają prognozy analityków, że bieżący rok będzie okresem stabilizacji na rynku pracy. Niemal 75 proc. firm nie planuje roszad kadrowych. Potwierdza to tezę, że w tym roku stopa bezrobocia będzie podlegać niewielkim wahaniom. Taki stan rzeczy świadczy także o tym, że przedsiębiorcy nie posiadają jeszcze pełnego rozeznania co do rozwoju sytuacji gospodarczej kraju, stąd obawa przed zwiększaniem zatrudnienia. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zdecydowanie więcej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie, niż je zmniejszyć. Polityka kadrowa przedsiębiorstw jest o tyle ważna, że wpływa na poziom konsumpcji, która z kolei decyduje o kondycji firm i dynamice PKB. Drastyczny wzrost bezrobocia miałby daleko idące negatywne skutki dla naszej gospodarki.
Większą od średniej skłonność do zatrudniania pracowników wykazują przedsiębiorstwa z branży przemysłowej. Jest to o tyle dziwne, że firmy z tej grupy pesymistycznie zapatrują się na swoją sytuację w 2010 roku. Jednocześnie w przemyśle mamy do czynienia z większą skłonnością do zwolnień. Te dane świadczą o tym, że branża przemysłowa cechuje się w tej chwili stosunkowo wysoką dynamiką kadrową. Taki wynik badania może wskazywać na istnienie sytuacji, w której jakaś część branży przemysłowej znajduje się w dużo lepszej kondycji, niż pozostałe.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: