Gazoport Świnoujście
2010-03-26 09:57
Przeczytaj także: Terminal LNG w Świnoujściu będzie rozbudowany?
W gazoporcie w Świnoujściu będzie pracowało kilkaset osób. Wcześniej muszą jednak zdobyć specjalistyczną wiedzę i międzynarodowe uprawnienia. Ich wyszkoleniem zajmie się powołane właśnie Europejskie Centrum Szkolenia LNG (ESCLNG), jedyna w Polsce instytucja kształcąca specjalistów o kwalifikacjach unikatowych na skalę światową. Będzie to zarazem trzeci i najnowocześniejszy tego typu ośrodek w Europie.
Europejskie Centrum Szkolenia LNG to wspólne przedsięwzięcie Polskiego LNG S.A., firmy odpowiedzialnej za budowę terminalu gazowego w Świnoujściu, Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Centrum zajmie się szkoleniem wysoko wykwalifikowanych kadr dla polskiego i światowego przemysłu gazowego. Bez nich niemożliwy byłby m. in. odbiór gazu dostarczanego do naszego kraju z Kataru drogą morską i jego dystrybucja do rodzimych odbiorców. Specjalistyczne umiejętności muszą posiadać zarówno osoby bezpośrednio obsługujące skomplikowane instalacje gazowe, jak i na przykład załogi statków holowniczych i ratowniczych operujących w świnoujskim porcie. Szkolenie w Centrum będą też mogli odbywać oficerowie i marynarze statków transportujących gaz.
Na świecie funkcjonuje obecnie blisko 70 obiektów służących do odbioru LNG. Budowanych jest około 20, w planach są kolejne inwestycje. Na 19 gazoportów działających w Europie przypadają zaledwie dwa ośrodki kształcące specjalistów w tej branży. Europejskie Centrum Szkolenia LNG będzie pierwszym w naszej części kontynentu i jednym z najnowocześniejszych na świecie. Jego sercem będzie unikatowe połączenie czterech symulatorów najnowszej generacji, wiernie odwzorowujących warunki pracy gazoportu. Będą to:
- symulator mostków nawigacyjnych statków typu Q-Flex (tankowce LNG);
- symulator dynamic positionig system, przeznaczony do szkolenia dowódców i załóg statków holowniczych obsługujących gazoport;
- symulator ładunkowy statków do przewozu ładunków ciekłych, z którego korzystać będą przede wszystkim przyszli oficerowie i członkowie załogi tankowców LNG oraz kadra zarządzająca operacjami zachodzącymi w trakcie transportu gazu;
- symulator technologiczny LNG, wykorzystywany do przygotowania pracowników obsługi części lądowej terminalu gazowego.
Szkoleniem w ECSLNG objęci zostaną nie tylko studenci, ale również pracownicy różnych sektorów gospodarki. Zyskają w ten sposób możliwość zdobycia kwalifikacji w zawodach, które nie są obecnie wykonywane w Polsce. Co niezwykle istotne, zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie LNG nie skończy się w momencie uruchomienia gazoportu. Dla zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa, personel obsługujący gazowce LNG oraz sam terminal, musi legitymować się międzynarodowymi certyfikatami, które odnawiane są co kilka lat. Uprawnienia zdobyte podczas nauki w Centrum otworzą przed jego absolwentami drzwi do międzynarodowej kariery w tej branży. Jego twórcy spodziewają się również dużego zainteresowania ze strony zagranicznych słuchaczy i zatrudniających ich przedsiębiorstw.
Rozpoczęcie działalności Europejskiego Centrum LNG zaplanowano na październik 2010 r., od uruchomienia studiów podyplomowych „Transport LNG i obsługa terminalu”. Zajęcia będą prowadzone głównie w Szczecinie i Świnoujściu przez kadrę naukową Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
ECSLNG zostanie utworzone na bazie Akademii Morskiej w Szczecinie, która dysponuje już dwoma symulatorami, a trzeci – o wartości 5, 8 milionów złotych – właśnie pozyskuje, przy 50% dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Czwarty - najnowocześniejszy w Europie symulator terminalu regazyfikacyjnego – zakupi na rzecz Centrum spółka Polskie LNG, za kwotę ok. 1 miliona dolarów.
Przeczytaj także:
Gazoport w Świnoujściu: nawet 8 mld korzyści
![Gazoport w Świnoujściu: nawet 8 mld korzyści [© pixel-kraft - Fotolia.com] Gazoport w Świnoujściu: nawet 8 mld korzyści](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/nowe-inwestycje/Gazoport-w-Swinoujsciu-nawet-8-mld-korzysci-124752-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Gazoport Świnoujście, gazoport, terminal LNG, terminal gazowy, nowe inwestycje, gaz ziemny, Polskie LNG S.A.