Providerzy kontra TPSA
2004-06-17 00:08
Przeczytaj także: Ile kosztuje dostęp do internetu? W Polsce najlepsze oferty
Obecna sytuacja na rynku dostępu do Internetu wymaga zmiany warunków wymiany ruchu IP z siecią TP S.A., która nadużywa swojej dominującej pozycji. Rynkowa cena dostępu do wszystkich zasobów światowego Internetu wynosi 60–80 EUR za 1 Mbps miesięcznie. TP S.A. za wymianę ruchu tylko ze swoją siecią nakłada na polskich operatorów opłatę w wysokości 400 EUR za 1 Mbps.Znamiennym jest, że ruch, za który TP S.A. pobiera tak wysoką opłatę jest w istocie ruchem tworzonym przez jej klientów końcowych, korzystających np. z dostępu wdzwanianego lub z Neostrady, czyli usług będących przedmiotem faktycznego monopolu TP S.A. Użytkownicy tych usług korzystają w przeważającej części z zasobów ulokowanych w sieciach operatorów niezależnych. W konsekwencji kilkakrotnie więcej ruchu jest pobieranego przez sieć TP S.A. z sieci operatorów niezależnych. Paradoksalnie jednak nie powoduje to obniżki opłat operatorów niezależnych na rzecz TP S.A, a ich stały wzrost wynikający z wzrostu liczby klientów końcowych TP S.A. Wysokie koszty ponoszone przez operatorów niezależnych czynią ich ofertę niekonkurencyjną rynkowo.
Do dziś Telekomunikacja Polska S.A. nie stworzyła też polityki peeringowej, określającej warunki wymiany ruchu między operatorami na zasadzie wzajemności, co więcej aby zmusić niezależnych operatorów do uiszczania opłat, TP S.A. filtruje ruch przychodzący z polskich sieci przez łącza do globalnego Internetu. W ten sposób firmy polskie są dyskryminowane w stosunku do zagranicznych.
Postulaty niezależnych operatorów i portali
Głównym celem kampanii prowadzonej przez Koalicję niezależnych operatorów i portali jest znaczne i trwałe obniżenie cen dostępu do Internetu w Polsce, poprzez przełamanie faktycznego monopolu TP S.A i stworzenie konkurencji na tym rynku.
Operatorzy apelują o jak najszybsze wprowadzenie przez TP S.A. jasnej i obiektywnej polityki peeringowej, która umożliwi konkurencję pomiędzy operatorami krajowymi i wpłynie na zrównanie cen dostępu do Internetu w Polsce z cenami światowymi. Uczestnicy porozumienia na rzecz tańszego Internetu domagają się również zaprzestania praktyk filtrowania ruchu polskich sieci, przychodzącego łączami do globalnego Internetu.
Wszystkie postulaty Koalicji zostały zawarte w Liście Otwartym do Prezesa Telekomunikacji Polskiej S.A. List ten został sformułowany i podpisany przez Członków Zarządów firm należących do Koalicji. Kopia listu została także wysłana do Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji (UOKiK) oraz Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP).
Operatorzy żywią nadzieję, że w wyniku działań Koalicji popieranych przez UOKiK, TP S.A. będzie skłonna do podjęcia konstruktywnej współpracy.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl