eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolacy nadal odkładają oszczędzanie na emeryturę

Polacy nadal odkładają oszczędzanie na emeryturę

2010-03-30 12:17

Polacy nadal odkładają oszczędzanie na emeryturę

Z pomocą jakich instrumentów finansowych oszczędza Pan/Pani dodatkowo na emeryturę? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

75% Polaków polega wyłącznie na ZUS i OFE - wynika z raportu "Emerytura po polsku", przygotowanego przez firmę On Board PR Ecco Network na podstawie badań firmy PBS DGA. Poprzestajemy tylko na opłacaniu obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, które w przyszłości, powiększone o wpływy z OFE, będzie stanowiło jedyne źródło wypłacania środków na emeryturę.

Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę po "polsku"

Z raportu wynika, iż osoby, które nie odkładają dodatkowych środków na poczet przyszłej emerytury najczęściej jako powody podają niemal na równi: brak środków (38%) oraz brak wcześniejszego namysłu nad kwestią oszczędzania na emeryturę (40%). Z kolei 16% społeczeństwa uważa, że emerytura którą otrzymają od ZUS i OFE będzie dla nich wystarczająca.

„Polacy nie wykorzystują narzędzi oferowanych przez instytucje finansowe. Zdecydowanie wolimy polegać na ZUS i OFE mimo, że uważamy, że środki z dwóch obowiązkowych filarów nie zapewnią nam godnej emerytury” – komentuje Katarzyna Rek, Finance Departament On Board PR Ecco Network

fot. mat. prasowe

Z pomocą jakich instrumentów finansowych oszczędza Pan/Pani dodatkowo na emeryturę?

Z pomocą jakich instrumentów finansowych oszczędza Pan/Pani dodatkowo na emeryturę?

Jak wynika z raportu On Board PR Ecco Network wśród osób, które lokują środki z myślą o emeryturze, najczęściej wybieranym produktem są rachunki oszczędnościowe, bądź rozliczeniowo -oszczędnościowe (ROR) - korzysta z nich 7% społeczeństwa. Innym sposobem na odkładanie pieniędzy na emeryturę, z którego korzystają Polacy są lokaty bankowe oraz indywidualne konta emerytalne (po 5%). 4% respondentów dodatkowe środki na emeryturę inwestuje w fundusze inwestycyjne.

"Oszczędzanie na własną rękę być może wynika z braku wiedzy na temat bezpośrednich korzyści z oszczędzania za pomocą IKE. Warto podkreślić, że IKE to bardzo różnorodna koncepcja – od bezpiecznych instrumentów, jakie oferują banki w formie lokat, poprzez różnego rodzaju produkty inwestycyjne oferowane przez zakłady ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne, aż po inwestycje w indywidualnie wybrane akcje, czyli IKE w formie rachunku maklerskiego, dające możliwość bezpośredniego działania na giełdzie” – mówi Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego BOŚ. „Problemem jest to, że bardzo mało osób wie, że dzięki różnorodności form IKE, każdy może znaleźć najlepszą dla siebie formułę” – dodaje.

fot. mat. prasowe

Z jakiego powodu oszczędza Pani/Pana na emeryturę?

Z jakiego powodu oszczędza Pani/Pana na emeryturę?

Motywację do oszczędzania dodatkowych funduszy na emeryturę wskazywaną przez respondentów stanowi chęć posiadania wyższego standardu życia niż ten, na który można sobie pozwolić otrzymując środki jedynie z ZUS czy OFE. Taką odpowiedź wskazało 38% respondentów. Co czwarty Polak oszczędza dodatkowe fundusze na emeryturę, ponieważ chce dysponować dodatkowymi środkami na wypadek nieprzewidzianych wypadków losowych.

„70% Polaków w wieku przedemerytalnym uważa, że warto oszczędzać dodatkowe środki na emeryturę. Główną motywacją do dodatkowego oszczędzania jest obawa zbyt niskich wypłat z ZUS-u. Co ciekawe – opinia ta jest bardziej popularna wśród młodszej grupy badanych. Wyniki najnowszych badań wskazują jednak, że mimo takiego przekonania większość z nas nie podejmuje żadnych działań w kierunku zapewnienia sobie godnej przyszłości – robi to tylko co piąta osoba" – podkreśla Tomasz Dziedzic z PBS DGA.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: