eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMazowsze: pracownicy optymistyczni

Mazowsze: pracownicy optymistyczni

2010-04-05 00:20

Z badania, przeprowadzonego w ramach projektu "Trendy gospodarcze a zmienność mazowieckiego rynku pracy" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS, wynika, że rynek pracy na Mazowszu jest oceniany pozytywnie przez pracowników restrukturyzowanych przedsiębiorstw. Większość z nich optymistycznie patrzy również w przyszłość.

Przeczytaj także: Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009

Mazowiecki rynek pracy nie jest zły

Opinie pracowników restrukturyzowanych firm o sytuacji na mazowieckim rynku pracy (MRP) były umiarkowanie pozytywne. 21,3% badanych oceniło sytuację na tym rynku jako bardzo dobrą i dobrą. Jako średnią, ani dobrą ani złą, blisko połowa badanych (49,7%). Jako złą i bardzo złą 29,7% badanych. Bardzo dobre oceny sytuacji na MRP wystąpiły rzadko, a bardzo złe nie zaistniały w ocenach respondentów wcale. Analiza zależności między ocenami sytuacji na mazowieckim rynku pracy a branżą pokazała, że tylko w jednym przypadku wystąpiło zróżnicowanie ocen na poziomie statystycznie istotnym. Dotyczyło to złych ocen na temat sytuacji w województwie mazowieckim pomiędzy branżami handel i usługi (26,1%) i budownictwo (18,3%). A zatem, w momencie realizacji badań ocena sytuacji na mazowieckim rynku pracy, z pozycji pracowników restrukturyzowanych firm, nie była zła, a w przypadku budownictwa nieco lepsza.

W myśleniu prospektywnym krótkookresowym (w ciągu najbliższych 12 miesięcy od momentu realizacji badań) dominowało wśród pracowników restrukturyzowanych przedsiębiorstw przeświadczenie o utrzymaniu się dotychczasowego status quo na rynkach pracy, czyli zachowanie stanu z połowy 2009 roku. Przeświadczenie takie wyraziła blisko połowa badanych. Większy odsetek optymistów, co do pozytywnego rozwoju sytuacji, odnotowano w odniesieniu do mazowieckiego (25,7%) niż krajowego rynku pracy (22,8%).

W prognozowaniu zmian na rynku mazowieckim mniej było też pesymistów (22,5%) niż w przypadku prognozy dotyczącej rozwoju sytuacji na rynku krajowym (25,7%). Generalnie zaś, przy dominacji prognoz o stabilizacji na obu ocenianych rynkach pracy, w przypadku województwa mazowieckiego, prognozy optymistyczne przeważały nieznacznie nad prognozami pesymistycznymi.

Atuty i słabości mazowieckiego rynku pracy

Zmienne charakteryzujące mazowiecki rynek pracy tworzą cztery czynniki, którym nadano następujące etykiety: czynnik 1 - wsparcie władz, czynnik 2 - korzyści z UE, czynnik 3 – bariery i czynnik 4 - otwartość MRP.

Wsparcie dla rozwoju rynku pracy ze strony władz krajowych, wojewódzkich i lokalnych według badanych nie było zgodne z ich oczekiwaniami. Nie oznacza to, że było ono oceniane negatywnie, ale raczej jako nieadekwatne do potrzeb firm znajdujących się w procesie restrukturyzacji i oczekiwań pracowników tych firm. Niedobór wsparcia ze strony władz ma swój wyrazisty profil. Brak oczekiwanego wsparcia władz jest najbardziej widoczny w branży handel i naprawy, w niewielkim stopniu w branży budownictwo, a w branży przemysł ciężki i lekki wsparcie władz miało już wyraźną wartość dodatnią.

Korzyści z przynależności do UE były najbardziej dostrzegane w branży budowlanej. W branży przemysłowej miały wartość ujemną, co można by nazwać nieadekwatnością pomocowych profitów w stosunku do potrzeb i oczekiwań badanych. Pozostałe dwa czynniki bariery i otwartość MRP miały w trzech branżach bardzo podobny, spłaszczony profil na poziomie zrównoważenia ocen pozytywnych i negatywnych.

Brak zaufania do „instytucjonalnych” źródeł informacji

Gdzie, pracownicy znajdujący się w obliczu utraty stanowiska pracy, poszukiwaliby informacji na temat pracy? Z badań wynika, że wszystkie z siedmiu podstawowych źródeł informacji są dla nich ważne, choć ich znaczenie jest już zróżnicowane.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: