eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMazowsze: pracownicy optymistyczni

Mazowsze: pracownicy optymistyczni

2010-04-05 00:20

Przeczytaj także: Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009


Najwyższym uznaniem cieszyło się źródło: znajomi, rodzina i sąsiedzi (90,2% wskazań). Na drugim miejscu badani wskazali prasę lokalną (82,4%), a na trzecim Internet (76,0% wskazań). Dość wysokie odsetki wskazań uzyskały takie źródła informacji, jak prasa ogólnokrajowa (72,7,% wskazań) i PUP (69,3,7% wskazań). Rzadziej badani korzystaliby z takich źródeł informacji, jak: agencja pośrednictwa pracy (62,0% wskazań) i telewizja lokalna (56,6% wskazań). Mimo, że badani uznają wskazane powyżej źródła informacji za ważne, to jednak trudno nie zauważyć, że w przypadku kilku z nich istnieją jeszcze pewne rezerwy, jeśli chodzi o informowanie obywateli poszukujących pracy.

Statystycznie istotne zróżnicowanie gotowości do korzystania z informacji PUP odnotowano między branżą przemysł ciężki i lekki a budownictwo. Pracownicy branży budownictwo (24,9% wskazań) częściej niż ich koledzy z branży handel i naprawy (18,4% wskazań) raczej nie korzystaliby z informacji PUP. Takie istotne zróżnicowanie preferencji stwierdzono także w odniesieniu do prasy ogólnokrajowej między branżami przemysłu (25,6%) oraz handlu i napraw (18,9%). Częściej też raczej nie skorzystaliby z prasy ogólnokrajowej pracownicy handlu i napraw niż pracownicy restrukturyzowanych firm branży budowlanej.

Istotne bariery w zatrudnianiu

Pracownicy restrukturyzowanych firm dostrzegają różne bariery w zatrudnianiu. Największy odsetek badanych za taką barierę uznał zbyt duże świadczenia, które musi płacić do ZUS za pracownika pracodawca (52,9% wskazań), następnie brak znajomości języków obcych (51,1%), wygórowane oczekiwania pracownika odnośnie wynagrodzenia (35,8% wskazań) oraz wiek pracownika (także 35,8% wskazań).

Zmienna branża nie różnicowała zasadniczo odpowiedzi badanych na temat barier w znalezieniu pracy. Statystycznie istotne zróżnicowanie opinii odnotowano tylko w trzech przypadkach między branżą budownictwo a handel i naprawy - wyuczony zawód, brak doświadczenia i brak pełnej dyspozycyjności i tylko w jednym przypadku między branżą przemysł ciężki i lekki a branżą budownictwo - wyuczony zawód.

Zmienna płeć nie stanowi istotnej bariery w zatrudnieniu na mazowieckim rynku pracy. Odpowiedź zdecydowanie tak wybrało 3% respondentów z branży przemysł ciężki i lekki i tylko 2% z branży handel i usługi. Żadna z badanych osób reprezentujących branżę budownictwo nie wskazała, że jej płeć stanowi barierę w znalezieniu pracy.

Brak skłonności do emigracji zarobkowej

Na możliwość wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy wskazało w sumie niewielu badanych - 44 z 946, co stanowi zaledwie 4,6% ogółu badanych. W tym tylko 8 respondentów jednoznacznie stwierdziło, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy na pewno wyjedzie za granicę, a 38 (3,8%), wskazało, że planuje taki wyjazd w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.

Odnotowany brak skłonności pracowników z regionu Mazowsza do wyjazdu zarobkowego za granicę potwierdzają odpowiedzi na pozostałe stwierdzenia określające zamiary badanych. 30,2% badanych raczej nie planuje wyjazdu za granicę a 60,5% na pewno w tym okresie nie wyjedzie. Skłonność pracowników do wyjazdu za granicę jest podobna w każdej z analizowanych branż, czyli znikoma.

Konkludując, w okresie dekoniunktury ekonomicznej na Zachodzie pracownicy mazowieckich firm nie są skłonni do migracji zarobkowej za granicę nawet, jeśli ich firma znajduje się w fazie restrukturyzacji. Pracownicy, którzy w najbliższych 12 miesiącach na pewno wyjadą do pracy za granicę lub planują taki wyjazd, w sumie 4,6% badanych, zamierzają się udać do kilku krajów zachodnioeuropejskich i Stanów Zjednoczonych. Są to (według wielkości wskazań): Niemcy, Norwegia i USA, rzadziej Holandia, Dania, Irlandia i Austria, Wielka Brytania i Belgia, Szwecja i Hiszpania. Kilka osób mimo deklarowanej chęci wyjazdu za granicę nie wskazało kraju, do którego zamierza wyjechać.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: