Mazowsze: pracownicy optymistyczni
2010-04-05 00:20
Przeczytaj także: Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009
Wyjeżdżający lub planujący wyjazd za granicę w celach zarobkowych określili swój czas pobytu za granicą. Na dłużej niż 3 lata wyjedzie 3,7% badanych, a na stałe opuści kraj zaledwie 0,4%. Wybierając się za granicę do pracy 2,1% wyjeżdżających pozostawia rodzinę lub partnerów życiowych w kraju, a 1,7% planuje wyjechać z bliskimi sobie osobami.
Umiarkowanie optymistyczne prognozy na przyszłość
W związku z ocenioną jako dobra sytuacją na mazowieckim rynku pracy przeważały optymistyczne prognozy na przyszłość, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, w każdym z trzech poddanych ocenie kontekstów. Blisko 2/3 pracowników reprezentujących restrukturyzowane firmy z optymizmem postrzega swoją przyszłość osobistą (66,9%), przyszłość swojej firmy (66,4%) a także przyszłość swojej rodziny (62,1%).
Z pesymizmem patrzy w swoją osobistą przyszłość, co piąty badany (21,8%), na przyszłość swojej firmy nieco więcej (23,5%). Mimo generalnie zdecydowanej przewagi optymistycznych opinii, w każdym z trzech istotnych wymiarów życia ludzkiego, najmniej optymistycznie postrzegana była przez respondentów przyszłość swojej rodziny - 26,2% ocen pesymistycznych.
Jeśli chodzi o przyszłość firmy w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, to najbardziej optymistyczne przewidywania odnotowano wśród pracowników restrukturyzowanych firm branży budownictwa. Z optymizmem i zdecydowanym optymizmem patrzy na przyszłość swojej firmy 70,0% pracowników tej branży. Dla porównania w handlu i naprawach 65,4% a w branży przemysłu ciężkiego i lekkiego 63,6%. Również przewidywania, co do przyszłości swojej rodziny są bardziej optymistyczne wśród pracowników branży budownictwa (65,7% wskazań). Dla porównania, w branży handel i naprawy optymistycznie patrzących na przyszłość rodziny było 61,8% badanych, a w przemyśle ciężkim i lekkim już tylko 58,7%.
Odmiennie przedstawiała się projekcja osobistej przyszłości badanych pracowników ze względu na zmienną branża: najmniej optymistyczne przewidywania wyrazili badani z branży budowlanej – 64%, a najbardziej optymistyczne z branży przemysłowej – 70%. W handlu i naprawach optymistycznie antycypowało przyszłość 2/3 badanych (67%).
Informacje o badaniu
Przedstawione opinie pracowników restrukturyzowanych firm na Mazowszu stanowią fragment raportu z badania zrealizowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania Personelem i Millward Brown SMG/KRC w ramach projektu „Trendy gospodarcze a zmienność mazowieckiego rynku pracy” w końcu sierpnia 2009, na próbie N=946 respondentów. Do badania dobrano firmy należące do trzech kluczowych dla rynku branż: przemysłu ciężkiego i lekkiego, budownictwa oraz handlu i napraw. W badaniu starano się, poprzez pracowników, ustalić przebieg zmian, które zaistniały w restrukturyzowanych firmach, określić sytuację aktualną na czas realizacji badań i dokonać projekcji rozwoju sytuacji w perspektywie najbliższych 12 miesięcy od momentu realizacji badań, czyli do III kwartału 2010 roku.
oprac. : eGospodarka.pl