eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 25/2004 (14-20.06.2004)

Tydzień 25/2004 (14-20.06.2004)

2004-06-19 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 24/2004 (07-13.06.2004)

  • Nadwyżka handlowa Rosji wzrosła w kwietniu o 7,3% m./m. i o 60% r./r. (wyniosła 6,41mld USD). Bank Centralny Rosji obniża stopy procentowe z 14% do 13%.
  • Gospodarka Italii jest czwartą pod względem wielkości w Europie, jednak od pewnego czasu przeżywa kłopoty podobnie jak największe kraje strefy euro (Niemcy i Francja). Po spadkach wielkości produkcji przemysłowej w poprzednich pięciu miesiącach, w kwietniu nastąpił jej wzrost o 0,5% (w marcu zanotowano spadek o 0,3%). Produkcja dóbr konsumpcyjnych wzrosła o 1,5% m./m., a produkcja dóbr trwałego użytku o 1,1% m./m.
  • Na czerwiec jest planowany szczyt USA-UE. Trwają przygotowania. W ich trakcie ministrowie transportu państw członków Unii Europejskiej odrzucili amerykańską ofertę porozumienia w sprawie tzw. "Otwartego Nieba". Unia żąda dopuszczenia europejskich przewoźników lotniczych do oferowania swoich usług na wewnętrznym amerykańskim rynku.
  • Ukraina i Rosja powołają międzyrządową grupę roboczą, która będzie sprawować kontrolę nad polityką cenową w ukraińskiej branży paliwowej. Jej zadaniem będzie monitorowanie sytuacji na rynku paliwowym, tak by nie dopuścić do powstawania na nim deficytu paliw. Prawie 80% ropy zużywanej na Ukrainie dostarcza Rosja. W maju na ukraińskim rynku doszło do gwałtownego wzrostu cen paliw spowodowanego nie tylko przez wzrost światowych cen ropy naftowej, ale także działaniami spekulacyjnymi. Warto tu dodać, że cztery wielkie rafinerii na Ukrainie mają rosyjskich właścicieli.
  • Dotąd kraje nadbałtyckie kupowały rosyjski gaz płacąc 84USD za 1000 m3. (Polska płaci około 120USD). Rosyjski koncern Gazprom postanowił podnieść cenę surowca dla państw nadbałtyckich do poziomu bliskiego cenom sprzedaży do UE.
  • Kolejny przykład "kreatywnej księgowości". Poinformowano o podejrzeniu wobec włoskiego oddziału szwedzko-szwajcarskiego koncernu ABB o zafałszowanym zysku netto spółki w okresie minionych 6 lat (o 70mln USD).
  • Kombinat Kriworożstali w Krzywym Rogu to największy na Ukrainie zakład metalurgiczny, produkuje 20% ukraińskiej stali. O jego zakup ubiegały się konsorcja utworzone przez rosyjski koncern Siewierstal i luksemburski Arcelor oraz grupa zawiązana przez brytyjsko-indyjski LNM Holding z amerykańskim US Steel, a także Związek Przemysłowy Donbasu, który stara się o polską Hutę Częstochowa. Akcje Kriworożstali kupiło jednak konsorcjum "Związek metalurgiczno-inwestycyjny", zawiązany przez firmy należące do Renata Achmetowa oraz Wiktora Pińczuka (zięcia prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy). Obydwaj są uważani za najbogatszych mieszkańców Ukrainy.
  • Ukraina rozważa stworzenie z rosyjskim koncernem elektroenergetycznym RAO JES (kieruje nim dawny wicepremier Anatolij Czubajs) wielkiego holdingu dystrybucji energii elektrycznej. Partnerem RAO JES ma być m.in. Wiktor Pińczuk...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

UNIJNYCH PROBLEMÓW CIĄG DALSZY

Cały tydzień trwały intensywne negocjacje w sprawie uzgodnienia treści przyszłej unijnej konstytucji. Oprócz rozwiązań dotyczących sposobu podejmowania kluczowych decyzji politycznych, podejmowane są też próby doprecyzowania kompetencji Komisji Europejskiej. Obowiązujący unijny pakt stabilizacyjny, ma gwarantować stabilność europejskiej waluty. Wynika z niego zobowiązanie państw strefy euro do spełniania określonych warunków, w tym do równoważenia budżetów, a w każdym razie do utrzymania deficytów budżetowych poniżej 3% PKB. Dyskutowany obecnie projekt konstytucji przewiduje, że w przypadku przekroczenia przez deficyt któregoś z krajów Unii poziomu 3% PKB Komisja Europejska przedstawiałaby Radzie UE propozycje działań, które mogłyby być zmienione tylko jednogłośnie. W myśl postanowień obowiązującego dziś paktu stabilizacyjnego, Komisja przedstawia rekomendacje, które Rada może zmienić kwalifikowaną większością głosów. Tej propozycji przyznania Komisji Europejskiej w przyszłej konstytucji UE większych uprawnień w zakresie kontroli nad deficytami budżetowymi państw członkowskich przeciwstawiają się Polska, Niemcy, Italia i Grecja.

W cieniu wydarzeń związanych z formowaniem się poszerzonej do 25 krajów Unii zbliżają się do końca negocjacje o przyjęciu do wspólnoty Bułgarii i Rumunii. Według planu oba kraje do końca tego roku mają zakończyć negocjacje, traktat akcesyjny ma zostać podpisany w 2005 roku, a oficjalne dołączenie do Unii w 2007 roku.

W ostatnich dniach Bruksela poinformowała, że Bułgaria zakończyła te negocjacje, wyprzedzając o pół roku unijne plany. Końcówka tych rozmów była emocjonująca, a Bułgaria na koniec uzyskała dodatkowe 240 mln euro na ochronę granic i wspomożenie swego budżetu.

Nieco gorzej w negocjacjach z Unią wiedzie się Rumunii. Już dziś sygnalizowane jest spore ich opóźnienie. Mówi się, że jeśli nie nastąpi przełom, to proces przyjęcia obu krajów do wspólnoty może się wydłużyć. Są nawet koncepcje, by w kolejnym etapie rozszerzenia do Unii przyjmowana była oprócz Bułgarii i Rumunii także Chorwacja, z którą Bruksela zaczyna negocjacje w 2005 roku.

Bułgaria uzyskała takie same jak Polska warunki dotyczące rolnictwa. Do końca 2009 roku otrzyma z Brukseli 4,4mld euro, przy rocznej składce ok. 300mln euro. Równocześnie podjęła ona zobowiązanie o zamknięciu jeszcze przed wejściem do UE dwóch reaktorów elektrowni atomowej w Kozłoduju.

Rumunia ma jeszcze przed sobą negocjacje jeszcze w sześciu rozdziałach (usługi, konkurencja, energetyka, polityka regionalna, ochrona środowiska i sprawy wewnętrzne). Bruksela ma też poważne wątpliwości, czy ten kraj poradzi sobie z wprowadzeniem w życie unijnych standardów w sądach i administracji oraz czy ograniczy korupcję.

Rozpoczynając proces negocjacji z Bułgarią i Rumunią Unia zastrzega sobie nadzwyczajną klauzulę, iż "członkostwo może zostać odroczone o rok, jeśli UE uzna, że kraje te nie dokonały wszystkich niezbędnych reform i nie wypełniły wszystkich wymogów członkostwa".

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: