Hotele w Polsce w 2009 r.
2010-04-07 11:06
Przeczytaj także: Wakacje 2013: zakwaterowanie
fot. mat. prasowe
Wybrane otwarcia hoteli w 2009 roku
Colliers International podaje, że Poznań również odczuł wpływ spadku w branży MICE (meetings, incentives, conventions, events – organizacja spotkań, wyjazdów motywacyjnych, konferencji i imprez integracyjnych). Poziom obłożenia w 2009 roku wyniósł około 48%, a średnia stawka za pokój szacowana jest na około 62 EUR. W minionym roku otwarto 4-gwiazdkowy Hotel Twardowski (62 pokoje).
Szczecin
Z powodu kryzysu tutejszy rynek doświadczył znacznego spowolnienia. Większość projektów i inwestycji została odłożona w czasie lub odwołana. Obłożenie w mieście wyniosło 56%, a średnia stawka za pokój 50 EUR.
Łódź
fot. mat. prasowe
Liczba oficjalnie sklasyfikowanych hoteli na koniec 2009 r.
Wrocław
Nastąpił spadek zarówno wskaźnika obłożenia jak i ADR. Obłożenie kształtowało się mniej więcej na poziomie 64%, a średnia stawka wyniosła tyle samo co w zeszłym roku, czyli 69 EUR. Otwarto dwa hotele 5-gwiazdkowe: butikowy hotel Granary (47 pokoi) oraz wyremontowany Hotel Monopol (121 pokoi), który dwa lata temu został kupiony przez firmę Likus Hotele i Restauracje.
Prognozy i tendencje
W 2010 roku planowane jest ukończenie m.in. 5-gwiazdkowego butikowego hotelu Platinum Palace we Wrocławiu (46 pokoi), 4-gwiazdkowego hotelu Best Western Premier w Katowicach (168 pokoi), 4-gwiazdkowego hotelu Holiday Inn w Bydgoszczy (154 pokoje), 4-gwiazdkowego Hilton Garden Inn w Krakowie (154 pokoje) oraz 5-gwiazdkowego Hiltona w Gdańsku (150 pokoi). W ciągu najbliższych kilku lat grupa Hilton planuje w sumie otwarcie siedmiu hoteli w Polsce, działających pod trzema markami: Hilton oraz Doubletree by Hilton i Hilton Garden Inn. Sieć Starwood Hotels & Resorts również planuje dalszy rozwój w Polsce. Otwarcie piątego hotelu Sheraton, na Mazurach, planowane jest na lata 2011-2012.
Na 2010 rok planowane jest rozpoczęcie budowy takich hoteli jak Novotel w Łodzi (160 pokoi), Hilton we Wrocławiu (215 pokoi), Renaissance w Warszawie na lotnisku im. Chopina (250 pokoi) oraz przebudowy dawnego hotelu Warszawa i łódzkiego Grand Hotelu przejętego w grudniu 2009 roku przez braci Likus. Planowane jest zwiększenie liczby pokoi i podwyższenie standardu hotelu do 5 gwiazdek.
Colliers International podtrzymuje rekomendacje, widząc szerokie perspektywy dla 2, 3, 4-gwiazdkowych obiektów międzynarodowych grup hotelowych w większości regionów oraz dużych i średnich miastach. Silnym bodźcem do rozwoju mogą się okazać fundusze infrastrukturalne Unii Europejskiej.
Tak jak wspominali już eksperci w poprzednich raportach, 5 największych miast Polski powinno zainwestować w światowej klasy wielofunkcyjne centra kongresowe, konferencyjne i wystawiennicze. Takie obiekty wesprą rozwój nie tylko hotelarstwa, ale wszystkich sektorów gospodarki, zapewniając miejsca, gdzie ludzie mogą się spotkać, zaprezentować swoje produkty i usługi, prowadzić handel i nawiązywać współpracę.
Colliers International przewiduje, że sektor hotelowy zacznie inwestować i rozwijać nowe obiekty, które odpowiedzą na zapotrzebowanie branży MICE. Eksperci widzą, że Wrocław i Gdańsk rozważyły te sugestie. Inwestycje takie pojawią się obok nowych stadionów budowanych na EURO 2012. Autorzy raportu mają także nadzieję, że nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym pozwoli na rozpoczęcie wielu projektów.
Przeczytaj także:
Co oznaczają gwiazdki hotelowe?
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek hotelowy, hotele, noclegi, baza noclegowa, branża hotelowa, miejsca noclegowe, hotele w Polsce