Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2010
2010-04-08 13:36
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2010
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeks finansów zmalał o trzy punkty do 45 pkt. w ujęciu kwartalnym i o cztery punkty do 52 pkt. w perspektywie rocznej. Kwartalny indeks finansów pozostaje nadal niższy od rocznego, co sugeruje oczekiwanie dalszej poprawy i tak niezłej obecnej kondycji finansowej przedsiębiorstw, które do końca ub. roku zachowały wysoki poziom rentowności i płynności, jakby nienaruszony pogorszeniem koniunktury. Niemniej obecna ogólna korekta indeksów finansów odzwierciedla rosnące trudności w dostępie do kredytu bankowego i jego z miesiąca na miesiąc malejącą podaż, co może stać się istotnym hamulcem dalszego ożywienia gospodarki. Należy jednak oczekiwać, że wraz ze zmniejszeniem się stopnia niepewności co do dalszego rozwoju koniunktury i spadku awersji do ryzyka na rynkach finansowych sytuacja ulegnie zmianie w drugiej połowie roku.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Indeks makroekonomiczny, którego notowania są ciągle rekordowo niskie, stracił jeden punkt w ujęciu rocznym, ale zyskał dwa punkty w horyzoncie kwartalnym. Bieżąca poprawa wynika z malejącej inflacji i rekordowo niskiego deficytu obrotów bieżących. Pogorszenie w perspektywie rocznej natomiast odzwierciedla głównie niepokój o stan finansów publicznych. Deficyt budżetowy szybko rośnie z powodu słabych przychodów z podatku konsumpcyjnego (VAT), co jest bezpośrednią konsekwencją ograniczenia tempa wydatków konsumpcyjnych ludności, a trudno liczyć na szybkie odwrócenie tej tendencji.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Indeks wpływu czynników politycznych utrzymuje się nadal na stosunkowo wysokim poziomie powyżej połowy skali.
fot. mat. prasowe
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl