eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyStan przygotowania MSP do Akcesji

Stan przygotowania MSP do Akcesji

2004-06-22 14:11

W tym roku po raz ostatni odbyło się badanie stanu przygotowania przedsiębiorców do działania na Jednolitym Rynku. Przeprowadziły je izby narodowe dziesięciu krajów, które w maju wstąpiły do Unii Europejskiej. Przebadano ponad 4 tys. firm, w tym 87 % z sektora MSP.

Przeczytaj także: Polacy wciąż nie ufają Unii

Z badania wynika, że 89 % firm jest zadowolonych z Akcesji, a zdecydowania większość (60 %) firm jest optymistycznie nastawiona do działalności na Wspólnym Rynku. Wzrosła liczba przedsiębiorstw dobrze oceniających swoją wiedzę na temat prawodawstwa unijnego (z 62 % w 2003 r. do 69 % w 2004 r.). Poziom dostosowania do prawodawstwa unijnego wzrósł z 2.0 w 2003 do 2.2 w 2004 (w skali od 1 do 4). Zmalała liczba firm, które nie rozpoczęły przygotowań do działania na Wspólnym Rynku – z 51 % w 2003 r. do 41 % w 2004 r. Najlepiej swoje przygotowanie oceniają firmy ze Słowenii, Czech i Estonii.

W polskiej części badania wzięło udział 1379 firm (93 % z sektora MSP), które tradycyjnie już przebadała Krajowa Izba Gospodarcza. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że 81 % firm deklaruje poparcie dla integracji, ale tylko 39 % firm optymistycznie ocenia szanse swoich firm na rynku wspólnotowym, co stanowi najniższy wynik ze wszystkich przebadanych krajów. Tylko 14 % firm ocenia, że jest dobrze poinformowanych o prawodawstwie unijnym, a 22 % deklaruje brak jakichkolwiek informacji. Poziom dostosowania swoich firm do tego prawodawstwa badani oceniają na 2.2 w skali 1-4. Znacznie zmalała też liczba firm deklarujących, że ich firma nie rozpoczęła przygotowań do działania na Jednolitym Rynku – z 57 % w 2003 r. do 38 % w roku 2004.

Polskie wyniki badań były podstawą dyskusji na temat perspektyw polskich firm na Jednolitym Rynku. W debacie prowadzonej przez Sekretarza Generalnego KIG Marka Kłoczko udział wzięli przedstawiciele świata biznesu, polityki, mediów, ośrodków badawczych. Eksperci byli zgodni co do tego, że polscy przedsiębiorcy są zazwyczaj bardziej krytyczni w swoich opiniach o rzeczywistości, która często jest lepsza niż wskazują na to wyniki ankiet.

Wraz z prowadzonymi badaniami w ramach projektu CAPE, we wszystkich 10 krajach członkowskich, przeprowadzono audyt wyników. Niezależni eksperci zweryfikowali wyniki samooceny przedsiębiorców dokonanej w ramach badań ankietowych. W Polsce ten pilotażowy program objął 35 firm. Konsultacje wykazały, że znajomość rozporządzeń unijnych jest wśród polskich firm zdecydowanie niewystarczająca. Wynika to stąd, że małe i średnie firmy nie śledzą na bieżąco zmian w prawie, a jeżeli już firma stara się nadążać za zmianami prawnymi to informacje te nie pochodzą z najpewniejszych źródeł – dzienników ustaw czy dzienników urzędowych.

Tegoroczna czwarta, a zarazem ostatnia edycja CAPE została przeprowadzona tuż przed historycznym rozszerzeniem Europy. Przez te lata wzrastało zainteresowanie przedsiębiorstw przygotowaniami do działalności w ramach Jednolitego Rynku. W 2001 roku udział w badaniu wzięło 1658 firm z 10-ciu krajów, a w 2004 aż 4109 firm. Wzrósł również udział małych i średnich przedsiębiorstw w badaniu z 73% w 2001 do 87% w 2004.

Badanie, koordynowane od czterech lat przez Eurochambres (Stowarzyszenie Europejskich Izb Przemysłowo- Handlowych), jest częścią programu CAPE – Chambers Accession Programme for Eastern Europe dofinansowywanego ze środków PHARE.



oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: akcesja, msp, ue, jednolity rynek, sektor msp

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: