Studia techniczne: kobiety wciąż rzadkością
2010-04-14 00:30
Przeczytaj także: Dlaczego wybieramy studia techniczne?
Żadnej kobiety od stanowiska rektora do poziomu władz dziekańskich nie mają natomiast: Politechnika Wrocławska, Koszalińska, Gdańska, Rzeszowska, Śląska, AGH i Łódzka – czyli co trzecia polska publiczna uczelnia techniczna.
Badanie przeprowadzone w roku akademickim 2008/2009 na grupie dziesięciu największych polskich uniwersytetów pokazuje, że choć kobiet rektorów tutaj także prawie nie ma (z drobnymi wyjątkami jak np. prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego), to wśród prorektorów jest ich już 25%, a wśród dziekanów – 20%. Podobnie natomiast do politechnik wygląda sytuacja partycypacji kobiet jako przewodniczàcych samorządów studenckich. Nie ma też uniwersytetu, w którym we władzach uczelni od poziomu rektora do dziekana nie byłoby żadnej kobiety.
Szklany sufit? – kariery naukowe kobiet na polskich uczelniach technicznych
Kobiety stanowią 35,4% ogółu doktorantów na publicznych uczelniach technicznych. Największą liczbą studentek na studiach doktoranckich mają: Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka oraz Akademia Górniczo-Hutnicza – najmniej Politechnika Radomska i Akademia Technologiczno-Humanistyczna.
Natomiast udział kobiet w ogólnej liczbie pracowników naukowych na polskich uczelniach technicznych w roku akademickim 2008/2009 wynosił tylko 28%. Na tych uczelniach kobiety z tytułem profesora stanowią 12% wszystkich profesorów.
Autorzy badania podają, że przykładem doskonale obrazującym sytuację kobiet naukowców jest Politechnika Łódzka. Na tej uczelni udział kobiet w ogólnej liczbie profesorów tytularnych to 11%, wśród doktorów to 32%. Oznacza to, że po doktoracie kobiety bardzo rzadko decydują się na dalszy rozwój kariery naukowej.
Na wydziałach takich jak: Wydział Mechaniczny, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki nie jest zatrudniona ani jedna kobieta z tytułem profesora.
Informacje o badaniu
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone przez Fundacje Edukacyjną Perspektywy od stycznia do lutego 2010. Dane dotyczą roku akademickiego 2009/2010.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl