Wtórny rynek nieruchomości III 2010
2010-04-15 13:07
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości II 2010
Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku wtórnym w większości przypadków za mieszkania o dużym metrażu uzyskuje się niższą cenę za metr i jest to odzwierciedlenie znacznie mniejszego popytu na takie nieruchomości. Duże mieszkania 4-pokojowe są w analizowanych lokalizacjach o 4 do 13% tańsze od średniej, a różnica w złotych w między kawalerką a dużym mieszkaniem sięga nawet 1200 złotych we Wrocławiu.
Podsumowując, Szybko.pl zwraca uwagę na fakt, iż w wielu krajach nie stosuje się przy kalkulacji cen nieruchomości przelicznika ceny metra kwadratowego, a mówi o cenie mieszkania w zależności od liczby pomieszczeń. Wydaje się jednak, że Polacy są przywiązani do takiego sposobu myślenia o wartości nieruchomości i nie zmieni się to w najbliższych latach.
CENY OFERTOWE - Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Opole, Olsztyn, Białystok, Katowice
fot. mat. prasowe
Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)
Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)
W skali roku wskaźnik zmiany średniej ceny jest dodatni i wynosi 2,2%. W 6 na 8 miast średnie ceny w marcu 2010 były wyższe niż w marcu 2009. Jedynie w Szczecinie i Olsztynie średnie ceny pozostają niższe niż przed rokiem, o odpowiednio -3,2% i -2%.
Zróżnicowanie cen na rynku wtórnym w zależności od wielkości mieszkania
fot. mat. prasowe
Zróżnicowanie cen w zależności od wielkości mieszkania
Zróżnicowanie cen w zależności od wielkości mieszkania
Kawalerki są 4,8% droższe od cen średnich, dwupokojowe o 1%, trzypokojowe są o 2,6% tańsze, a czteropokojowe aż o 7% tańsze na metrze od średniej. W najdroższych aglomeracjach różnice te wynoszą odpowiednio 4%, 0,9%, -1,3%, -4,5%.
RODZINA NA SWOIM - GDZIE NAJŁATWIEJ KUPIĆ NIERUCHOMOŚĆ ZA KREDYT Z DOPŁATĄ?
fot. mat. prasowe
W takich miastach jak Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Opole, Białystok, Katowice, Olsztyn, Poznań czy Kielce poziom wskaźnika znacznie przekracza poziom średniej ceny w danym mieście. Wyjątkowo mało mieszkań kwalifikuje się do programu w Lublinie (15%), Krakowie (19%) i Warszawie (28%). Mimo wzrostu poziomu wskaźnika dla tych miast o 202 złotych w Lublinie, 314 w Warszawie i 442 złote w Krakowie jest on nadal o kilkaset złotych niższy niż średnie ceny w tych miastach.
![Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki [© fotomek - Fotolia.com] Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci-w-Polsce/Na-rynku-nieruchomosci-w-Polsce-nie-ma-banki-255582-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl