Tanzanit jako inwestycja
2010-04-19 11:27
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Uwaga na inwestowanie w klejnoty flippowe. Obiecywany zysk to oszustwo
Tanzanit jest ozdobną odmianą zoizytu. Jak wskazuje nazwa wydobywa się go w Tanzanii. Uważa się, że pierwszy okaz, powstały z podgrzania zwykłego zoizytu podczas pożaru traw, wydobyły plemiona Masajów ze wzgórz Miralani w południowej Afryce.
Początkowo temu niezwykłemu odkryciu nadano nazwę blue zoisite, co było jednak zbyt podobne do angielskiego suicide, więc firma Tiffany, która wprowadziła kamień na rynek jubilerski w 1969, zaproponowała nazwę handlową tanganit i przez 10 lat miała wyłączność w jego sprzedaży.
Tiffany promowała tanzanit na symbol elegancji i nieskazitelności, komponując go z białym złotem i diamentami. Kamień nosiła Elizabeth Taylor, do dziś jest bardzo popularny wśród gwiazd hollywood, noszą go między innymi Angelina Jolie i Teri Hatcher.
Obecnie sprzedażą tanzanitów zajmuje się notowana na londyńskiej giełdzie spółka o nazwie TanzaniteOne. Po tym, jak spółka stworzyła kampanię reklamową, mającą na celu skłonienie do zakupu kamienia na pierwsze urodziny dziecka, sprzedaż tanzanitów znacznie wzrosła, a najważniejszym rynkiem zbytu stały się Stany Zjednoczone, Indie, Chiny i Tajlandia.
Kampania spółki TanzaniteOne wzorowała się na tej z czasów II wojny światowej, w której koncert De Beers promował hasło „Diamenty są wieczne”. Kładziono w niej nacisk na brylanty jako symbol prawdziwej miłości, dzięki czemu pierścionki z brylantami do dziś stanowią najpopularniejszy zakup z okazji zaręczyn; choć i tanzanity coraz częściej można podziwiać na palcach przyszłych panien młodych, jako kamienie znacznie rzadsze niż diamenty.
Właściwości tanzanitu
W zależności od tego pod jakim kątem patrzymy na dany okaz tanzanitu, widoczne są trzy różne barwy: niebieska, fioletowa bądź jasnożółta do zielonej. Zjawisko to nazywane jest trichroizmem i znacznie podnosi wartość tanzanitu.
Barwa kamienia zmienia się także w zależności od światła – w świetle dziennym jest niebieska, a w sztucznym- fioletowa. Natomiast podgrzanie do ok. 600 stopni Celsjusza wydobywa z tanzanitu mocny, niebieski odcień. Wadą tanzanitu jest kruchość (6,5 – 7 w skali twardości Mohsa). O tanzanicie można również wyczytać w wielu źródłach, iż leczy zaburzenia psychiczne i wzmacnia serce, a American Gem Trade Association na oficjalnej Birthstone List rekomenduje go jako kamień dla urodzonych w grudniu.
oprac. : Katarzyna Jaworska / Portal Skarbiec.Biz