Tanzanit jako inwestycja
2010-04-19 11:27
Przeczytaj także: Uwaga na inwestowanie w klejnoty flippowe. Obiecywany zysk to oszustwo
Kryteria wartości tanzanitu
Wartość tanzanitu ocenia się według tych samych kryteriów co wartość diamentów, czyli według tzw. zasady 4C: colour, clarity, cut, carat, czyli: barwa, czystość, szlif i masa.
Najważniejszym kryterium jest barwa, która dzieli się na 4 rodzaje: AAA, A, B, C. Barwa AAA jest najżywsza i najcenniejsza. Niektóre okazy wykazują tzw. efekt kociego oka.
fot. mat. prasowe
Drugim najistotniejszym kryterium jest czystość. Określa się ją na podstawie obecności inkluzji, tj. ciał obcych zawartych w masie kryształu, pęknięć bądź szczelin łupliwości.
Trzecie kryterium to szlif. Źle oszlifowane kamienie wyglądają niesymetrycznie i noszą nazwę native cuts. Dobrze oszlifowany kamień jest błyszczący i wygląda proporcjonalnie.
Źle oszlifowany tanzanit
Masę tanzanitu, podobnie jak pozostałych kamieni jubilerskich, podaje się w karatach. Z uwagi na rzadkość występowania dużych okazów, im większy kamień, tym wyższa cena za karat.
Należy pamiętać, że barwa i czystość są najważniejszymi kryteriami wyceny (większy kamień kosztuje mniej niż mniejszy z wyżej ocenioną barwą i czystością).
fot. mat. prasowe
Największy okaz
Największy znany okaz tanzanitu nosi nazwę drugiego najwyższego szczytu Kilimandżaro - Mawenzi i waży ponad 3 kg.
oprac. : Katarzyna Jaworska / Portal Skarbiec.Biz