eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNieruchomości luksusowe: rynek wciąż w powijakach

Nieruchomości luksusowe: rynek wciąż w powijakach

2010-04-19 11:05

Przeczytaj także: Nieruchomości luksusowe - obalamy mity


Apartamenty

Ci, którzy są dobrze sytuowani i nie odpowiada im wiejski krajobraz za oknem decydują się na apartament. Co właściwie oznacza ten już niestety wyświechtany termin? Polski rynek nieruchomości ewidentnie ten termin zepsuł kwalifikując, w sposób zupełnie nieuprawniony, mieszkania o podwyższonym (często sztucznie) standardzie do tego szczytnego miana.

A jaka jest prawdziwa definicja tego pojęcia? Eksperci tłumaczą, iż w pierwszej kolejności apartament jest związany z centrum miasta. Bardzo trudno będzie nam przekonać naszych gości, iż posiadamy apartament pokazując im widok na obwodnicę, lub nie mogąc spokojnie posłać dzieci do szkoły tramwajem. Zbiór cech apartamentów zawiera poniższa tabela:

fot. mat. prasowe

Cechy apartamentu

Cechy apartamentu

W związku z powyższym apartamentami są często ekskluzywne plomby w zabudowie kamienic. Kolejną istotną cechą apartamentu jest jego powierzchnia. Tutaj sprawa jest o tyle trudniejsza, iż chcąc trzymać się sensu stricte idealnego wyobrażenia apartamentu powinniśmy rozpatrywać lokale wyłącznie o powierzchni zbliżające się do 100m2. Tylko jak nazwać w związku z tym mieszkanie w luksusowo zaadaptowanej kamienicy w ścisłym centrum miasta o powierzchni np. 40 m2 ?

Północ Nieruchomości wskazuje, że łatwiej określić infrastrukturę budynku, którego nazwę z czystym sumieniem możemy określić jako apartamentowiec. Na parterze znajdują się luksusowe sklepy lub/oraz znajduje się portiernia. Z racji częstego ulokowania w historycznej tkance miejskiej, apartamentowe kamienice – plomby mają często odwzorowaną historyczną fasadę (wedle zaleceń miejskiego konserwatora zabytków). Inaczej, ale często równie dobrze wyglądają nowe plomby, które są apartamentowcami. Dobre przygotowanie inwestycji apartamentowej z zachowaniem historycznego charakteru kamienicy jest często nie lada wyzwaniem dla projektantów (ale przy udanym wyniku tym bardziej świadczy o jakości inwestycji).

Współczesnym i koniecznym wyzwaniem związanym z apartamentami są za to parkingi. Bardzo trudno wybudować parking podziemny pod kamienicą – na zachodzie stosuje się czasami windy parkingowe, które ułatwiają to karkołomne zadanie, ale są one na polskim rynku wciąż rzadko spotykane. Łatwiej natomiast o zbudowanie (często w podziemiach) basenu, sauny czy też sali fitness.

Osobnym rodzajem apartamentów są tzw. penthouse`y. Są to apartamenty ulokowane na ostatnich kondygnacjach budynków z rozległym tarasem. Warunkiem uznania apartamentu za penthouse jest winda, której drzwi otwierają się wprost na apartament.

Podsumowanie

Polski rynek nieruchomości luksusowych jest wciąż w okresie dojrzewania. W przeciwieństwie do praktycznie występujących już całych kwartałów z luksusowymi mieszkaniami w centrach Londynu i Paryża, brak w Polsce miejsc, w których sąsiadowałoby ze sobą kilka luksusowych inwestycji, tworząc jakiś większy zespół. Mamy więc wciąż do czynienia z pojedynczymi inwestycjami. Obrót takimi nieruchomościami też jest nikły – na palcach jednej ręki można wymienić agencje obrotu specjalizujące się w obrocie luksusowymi nieruchomościami. W zachodniej Europie takich podmiotów jest sporo, choć na uwagę zasługuje fakt, iż tamtejsze rynki miały kilkukrotnie większy czas na rozwój niż nasz – podsumowują eksperci z Północ Nieruchomości SA.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: