eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBudownictwo mieszkaniowe: wyraźne ożywienie

Budownictwo mieszkaniowe: wyraźne ożywienie

2010-04-19 13:59

Budownictwo mieszkaniowe: wyraźne ożywienie

Rozkład liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w stolicach województw (IV kw. 2009) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Poprawa się sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego. Motorem zmian jest Warszawa, a za nią, jeszcze w dość dużej odległości, Poznań i Kraków. Popyt ze strony klientów skłonił tam deweloperów do rozpoczęcia nowych inwestycji. Z danych Home Broker wynika, że na rynek wracają też mali deweloperzy, którzy w ostatnich dwóch latach zawiesili działalność. Nie wszędzie jest jednak tak kolorowo.

Przeczytaj także: Co czeka rynek nieruchomości w 2024 roku?

Home Broker zauważa, iż dane dotyczące nowych inwestycji mieszkaniowych w Polsce zaczęły się poprawiać w IV kwartale ub.r. Co prawda początek tego roku przyniósł ponowne załamie, ale wszystko wskazuje na to, że było ono efektem mroźnej zimy. Średnio w ostatnich czterech miesiącach liczba rozpoczętych budów mieszkań rosła w tempie 5% rok do roku.

42% inwestycji w Warszawie

Sytuacja jest jednak bardzo zróżnicowana w poszczególnych regionach kraju. Prawie 42% inwestycji realizowanych obecnie w miastach wojewódzkich przypada na Warszawę, która zdeklasowała inne metropolie. Na drugim miejscu, z udziałem niespełna 14% znalazło się Trójmiasto, a na trzecim – Kraków (7,8%). Na drugim biegunie mamy Opole z udziałem w nowych inwestycjach na poziomie zaledwie 0,1%, Zieloną Górę (0,7%) czy Kielce (0,8%).

fot. mat. prasowe

Rozkład liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w stolicach województw (IV kw. 2009)

Rozkład liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w stolicach województw (IV kw. 2009)

Powstaje pytanie, czy ożywienie na rynku nieruchomości rozpoczęło się od największego, warszawskiego rynku i później przeniesie się na mniejsze, czy też, deweloperzy – doświadczeni kryzysem – jeszcze długo będą budować tylko w największych miastach? Zdaniem Home Broker, gdyby sprawdziła się pierwsza opcja, można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że polski rynek zaczyna stopniowo przypominać rynki dojrzałe. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii zasadą jest, że wszelkie tendencje na rynku nieruchomości rozpoczynają się od Londynu i stamtąd stopniowo rozprzestrzeniają na inne obszary.

W Warszawie najmocniejsze ożywienie

W Warszawie rozpoczęto w zeszłym roku budowę ponad 11 tys. mieszkań. Od II kwartału 2009 roku widoczny jest dynamiczny wzrost. Można go wiązać z odpowiedzią deweloperów na rosnący popyt ze strony klientów. Potwierdzają to dane Home Broker, z których wynika, że sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie rośnie już od I kwartału 2009 i to ze średnią dynamiką na poziomie 40% z kwartału na kwartał.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w tym samym mieście wciąż utrzymują się duże zapasy niesprzedanych mieszkań w nowo oddanych budynkach. – W gotowych inwestycjach zostały tylko mieszkania o dużych metrażach, bądź lokale o stosunkowo dużej powierzchni przy małej liczbie pomieszczeń, np. 2 pokoje powyżej 60 m kw. - przyznaje Radosław Michaluk, doradca Home Broker z Warszawy. - Jeżeli klient szuka małego mieszkania na rynku pierwotnym ma w zasadzie do wyboru tylko inwestycje, które dopiero startują – dodaje. Mieszkania te sprzedawane są z dyskontem wynikającym z tego, że kupujący podejmuje dodatkowe ryzyko. To też kusi wielu klientów.

Rynek startuje także w Poznaniu

Niejednorodna jest sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego w Poznaniu. O ile pierwszy i trzeci kwartał 2009 r. były stosunkowo udane, to drugi i czwarty przyniosły duży spadek nowych inwestycji. W całym 2009 r. rozpoczęto w Poznaniu budowę 2,7 tys. mieszkań, o blisko 10 % więcej niż przed rokiem. Pozytywne tendencje potwierdzają dane Home Broker o sprzedaży nowych mieszkań w tym mieście. Od III kwartału ub.r. rośnie ona średnio o 25% z kwartału na kwartał. Większy popyt ze strony klientów powinien przełożyć się na większą aktywność deweloperów w kolejnych miesiącach.

Ożywienie puka do Bydgoszczy

Jak wynika z danych GUS dopiero w IV kwartale 2009 obserwowany był pierwszy wzrost liczby nowych inwestycji w Bydgoszczy. Jest więc zbyt wcześnie, aby wnioskować o zmianie trendu. – Na razie obserwujemy większe zainteresowanie klientów rynkiem pierwotnym. Jeszcze nie przekłada się to jednak na wyraźnie lepsze wyniki sprzedaży – mówi Dawid Płociński, doradca Home Broker z Bydgoszczy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: