Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010
2010-04-21 10:20
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce IV kw. 2009
W Poznaniu przeciętna powierzchnia mieszkania uległa zmianie tylko w wypadku lokali 2-pokojowych – zmniejszyła się ona o 1 m2. Natomiast z analizy udziału poszczególnych rodzajów mieszkań w całości oferty wynika, że zmiany nastąpiły w wypadku kawalerek, których ilość zmniejszyła się o 2%, oraz mieszkań 2-pokojowych, których było mniej o 1% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2009 r.
Trójmiasto
fot. mat. prasowe
Rozkład cenowy na rynku wtórnym w Trójmieście
Rozkład cenowy na rynku wtórnym w Trójmieście
W I kwartale 2010 r. na portalu Gratka.pl dodano bądź też zaktualizowano ponad 41,8 tys. ofert mieszkaniowych. 54,1% z nich przypadło na Gdańsk, a kolejnych 37,4% oraz 8,5% odpowiednio na Gdynię i Sopot. 35,4% stanowiły ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań nie starszych niż dziesięcioletnie.
Autorzy raportu podają, iż w omawianym kwartale udział mieszkań, których ceny znajdują się w przedziale 4-6 oraz 6-8 tys. zł/m2 stanowi w obu przypadkach nieco ponad 38%. Wobec tego ponad trzy czwarte oferowanych na tym rynku lokali znalazło się w przedziale cenowym wynoszącym 4-8 tys. zł/m2. W pozostałych wypadkach nie odnotowano żadnych znaczących zmian, ponieważ wahania udziałów poszczególnych grup cenowych nie przekraczały 0,3% Warto jednak zauważyć, że – głównie za sprawą Sopotu – o 0,1% spadł udział mieszkań najdroższych (powyżej 14 tys. zł/m2), które stanowią obecnie 3,4% całości oferty.
W I kwartale 2010 r. o 1 m2 wzrosła średnia powierzchnia mieszkań 1- oraz 4-pokojowych na trójmiejskim rynku wtórnym. We wszystkich rodzajach mieszkań odnotowano przy tym niewielkie wzrosty średnich cen, jednak nie przekraczały one 1%. Najbardziej zwiększyły się przeciętne ceny mieszkań 1-pokojowych (o 66 zł), natomiast najmniej (o 15 zł) średnie ceny lokali 4-pokojowych.
Łódź
fot. mat. prasowe
W dalszym ciągu w Łodzi ponad 90% mieszkań oferowanych jest w przedziale cenowym 2-6 tys. zł/m2, jednak wewnątrz tego przedziału w ostatnim kwartale odnotowano istotne przesunięcie ilości mieszkań wystawionych na sprzedaż: o 5,7% spadła ilość mieszkań z przedziału 2-4 tys. zł/m2, a o 5,5% wzrosła ilość lokali oferowanych w przedziale 4-6 tys. zł/m2. Warto również zauważyć, że pojawiły się nieliczne ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań, za które zbywca chce otrzymać kwotę większą niż 14 tys. zł/m2.
W I kwartale 2010 r., w porównaniu z danymi z poprzednio badanego okresu, o 1 m2 zwiększył się średni metraż mieszkań 3- i 4-pokojowych. Biorąc pod uwagę przeciętne ceny poszczególnych rodzajów mieszkań, zaobserwowano, że w ciągu 3 miesięcy spadły te, które dotyczyły mieszkań 4-pokojowych (o 4%), natomiast nieznacznie wzrosły ceny mieszkań średniej wielkości. W wypadku lokali 2-pokojowych wzrost ten wyniósł 1,9%, a 3-pokojowych – o 2,1%. Struktura mieszkań również uległa zmianom, jednak były to wahania nieznaczne (ok. 1%), w których wyniku wzrósł udział ilości dostępnych w ofercie mieszkań 3-pokojowych, natomiast spadł udział mieszkań 1- oraz 4-pokojowych.
Katowice
W I kwartale 2010 r. na portalu Gratka.pl zgłoszono i zaktualizowano niemal 4,4 tys. ogłoszeń, które dotyczyły sprzedaży mieszkań na katowickim rynku wtórnym, z czego 10% dotyczyło lokali usytuowanych w budynkach nie starszych niż 10 lat.
Przeczytaj także:
Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2010

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, nieruchomości, ceny mieszkań, rynek mieszkaniowy, rynek wynajmu, rynek wtórny mieszkań, rynek mieszkań