eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

2010-04-21 10:20

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce IV kw. 2009


Rynek wynajmu

Z raportu firmy Emmerson wynika, iż w trzech pierwszych miesiącach 2010 r. doszło w Warszawie do wzrostu średnich stawek wynajmu. Wyjątkiem okazały się mieszkania 2-pokojowe, w wypadku których poziom cen nie uległ większym zmianom. Największy wzrost (zresztą już drugi kwartał z rzędu) odnotowano w grupie mieszkań 3-pokojowych, których średnia cena wynajmu wzrosła o 8% – do poziomu ok. 3 550 zł/m-c. Wynajęcie mieszkania 1-pokojowego zdrożało średnio o 5,1%, a największych lokali (liczących co najmniej 4 pokoje) o 3,6%. Kwoty oczekiwane przez właścicieli tego rodzaju mieszkań ukształtowały się na poziomie 1 743 zł/m-c za mieszkanie 1-pokojowe i 4 990 zł/m-c w wypadku mieszkań 4-pokojowych i większych.

Sytuacja na rynku najmu w poszczególnych dzielnicach Warszawy jest bardzo zróżnicowana i to nie tylko pod względem oczekiwanych stawek wynajmu, ale także wielkości oferty. Analiza ruchów cenowych w poszczególnych dzielnicach wykazała, iż do największego spadku średniej ceny doszło w grupie dużych mieszkań oferowanych do wynajęcia w Rembertowie. Mieszkania 4-pokojowe i większe potaniały tam w ciągu kwartału aż o 19,8%. Jednak należy pamiętać, iż oferta tego rodzaju mieszkań w dzielnicy pozostaje bardzo uboga i z tego wynika ich duża podatność na wahania cenowe: pojawienie się dosłownie kilku nowych mieszkań bądź wycofanie dotychczasowych w istotny sposób wpływa na zmianę poziomu ceny średniej. Obecny, tak znaczący spadek średniej stawki wynajmu należy traktować bardziej w kategoriach powrotu do poziomu typowego na tym rynku, niż jakiejś gwałtownej obniżki stawek wynajmu. Z kolei do największego wzrostu średniej ceny najmu doszło w wypadku mieszkań 1-pokojowych w Wilanowie. Wzrost aż o 17,5% spowodowany był relatywnie niewielką liczbą tego rodzaju ofert, w której duży udział – w odróżnieniu od większości dzielnic – stanowią drogie apartamenty typu studio. Nie dość, że są one często luksusowo wyposażone, to dodatkowo ich powierzchnie zazwyczaj zdecydowanie przekraczają powierzchnie typowe dla standardowych kawalerek. Ta specyfika sprawia, iż średnia kwota wynajmu mieszkania 1-pokojowego w dzielnicy przekracza poziom 2 200 zł/m-c, a więc okazuje się wyraźnie wyższa od najbardziej prestiżowych dzielnic, czyli Śródmieścia oraz Mokotowa, gdzie należy liczyć się z kwotą rzędu ok. 1 900 zł/m-c. Analiza średniej powierzchni mieszkań 1-pokojowych oferowanych w Wilanowie wskazuje jednak, iż bliżej jej do średnich notowanych dla lokali 2-pokojowych w innych dzielnicach, niż do analogicznej wartości obliczanej dla kawalerek, dlatego należałoby wilanowskie mieszkania 1-pokojowe porównywać z lokalami 2-pokojowymi.

Porównując średnie stawki wynajmu mieszkań 2-pokojowych, a także 3-pokojowych i większych w tych dzielnicach, można zauważyć, iż wynajęcie tego rodzaju mieszkań w Wilanowie jest tańszym rozwiązaniem niż wynajem w Śródmieściu, czy na Mokotowie. Z największymi wydatkami związanymi z wynajmem mieszkania należy liczyć się w dzielnicach takich jak Śródmieście, Mokotów i Wilanów, a później – Wola i Ochota. Najtaniej mieszkanie wynająć można w Rembertowie i Wesołej, niskie ceny obowiązują również na Białołęce oraz w Wawrze.

Informacje o badaniu
Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. zweryfikowali dane dotyczące ofert sprzedaży mieszkań wprowadzonych i zaktualizowanych w portalu Gratka.pl (wyeliminowano rekordy powtarzające
się i zawierające ewidentne pomyłki). Analiza blisko 480 tys. rekordów, umożliwiła podsumowanie sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych w I kwartale 2010 r. Wszelkie uśrednione stawki podane w opracowaniu wynikają z cen ofertowych – a więc odzwierciedlają oczekiwania sprzedających/wynajmujących nieruchomości poprzez portal Gratka.pl. Niniejszy raport nie zawiera danych transakcyjnych. Analiza ofert wynajmu opracowana została wyłącznie na bazie około 91 tys. aktualnych i unikatowych ofert, które w okresie od października do końca grudnia umieszczono na internetowym portalu ogłoszeniowym Gratka.pl.


Do pobrania:


poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: