Produkcja w Polsce III 2010
2010-04-21 13:01
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w marcu br. o 12,3% wyższa niż w analogicznym miesiącu ub. roku (wobec spadku o 1,9% przed rokiem) i o 18,9% wyższa w porównaniu z lutym br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 9,6% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i była o 2,3% wyższa w porównaniu z lutym br.
Przeczytaj także: Produkcja w Polsce II 2010
W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 41,9%, urządzeń elektrycznych – o 33,3%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 27,7%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 18,9%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 17,9% oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 17,4%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku wystąpił w 5 działach m.in. w produkcji napojów – o 17,8%, mebli – o 8,6% oraz maszyn i urządzeń – o 3,0%.W okresie styczeń-marzec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 9,4% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (wobec spadku o 10,0% w I kwartale ub. roku).
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w marcu br. o 10,8% niższa niż przed rokiem i o 36,2% wyższa w porównaniu z lutym br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 9,4% niższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 3,6% wyższym w porównaniu z lutym br.
W stosunku do marca ub. roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, tj. w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków – o 13,0%, w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne (m.in. rozbiórka obiektów budowlanych i przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie instalacji budowlanych, robót wykończeniowych) – o 10,0%, a w podmiotach wykonujących głównie roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 7,4%.
W porównaniu z lutym br. wzrost produkcji wystąpił we wszystkich działach budownictwa i wyniósł: w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – 44,8%, w realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków – 33,8%, a w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne – 32,6%.
Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-marzec br. był o 15,2% niższy niż w analogicznym okresie ub. roku, na co wpływ miały m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne; niskie temperatury i duże opady śniegu.
Przeczytaj także:
GUS: Produkcja przemysłowa we wrześniu 2024 niższa o 0,3% r/r
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
produkcja budowlano-montażowa, przemysł, wielkość produkcji, produkcja w Polsce