eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek działek budowlanych I-III 2010

Rynek działek budowlanych I-III 2010

2010-04-23 10:37

Przeczytaj także: Rynek działek budowlanych VII-IX 2010


Kredyty na zakup działek budowlanych

Expander podaje, że poszukując kredytu na zakup działki budowlanej trzeba przeanalizować wszystkie elementy, składające się na całokształt oferty kredytowej. Oznacza to, że niska cena kredytu, na którą zazwyczaj zwracamy największą uwagę, rzadko idzie w parze z atrakcyjnością pozostałych warunków oferty kredytowej. Przykładowo, Bank Millennium oferuje swoim klientom jedno z najniższych oprocentowań kredytu na rynku, jednak jednocześnie wymaga aż 50%-owego wkładu własnego. Natomiast mBank, MultiBank i Deutsche Bank określiły minimalną kwotę kredytu na 80tys. PLN, co oznacza, że sfinansowanie tańszej działki nie będzie możliwe.

Zakup działki budowlanej jest w większości banków jednym z celów, na który możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Kredyt taki można zaciągnąć na zakup samej działki lub połączyć go z kredytem na zakup domu albo jego budowę.

Wybierając kredyt na zakup działki budowlanej w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, na jaką część kupowanej nieruchomości bank będzie gotów udzielić nam kredytu – określa to poziom wskaźnika LTV. 100% ceny działki sfinansują nam: Bank Pocztowy, BGŻ, BOŚ, Kredyt Bank, Lukas Bank, Pekao BH oraz Nordea Bank, ale tylko w odniesieniu do kredytów złotowych. Najmniej, ponieważ tylko 50% wartości działki sfinansuje nam Raiffeisen Bank i Bank Millennium.

Duże znaczenie dla kupujących działki, szczególnie te najtańsze ma minimalna kwota kredytu, jaką bank jest gotowy postawić kredytobiorcy do dyspozycji. W części banków bowiem, np. w mBanku, MultiBanku, Pekao BH i Deutsche Banku nie uzyskamy kredytu na zakup działki w kwocie mniejszej, niż 80-100tys. PLN. Łatwiej o kredyt będzie natomiast w BOŚ, BGŻ, BZ WBK, ING, Banku Millennium, w których minimalne kwoty kredytów zaczynają się już od 10-20tys. PLN.

Z raportu wynika, że ważnym elementem, kształtującym cenę każdego kredytu, w tym też kredytu na zakup działki budowlanej jest jego oprocentowanie. Stopa procentowa kredytów, składa się ze stawki bazowej, zależnej od waluty kredytu oraz marży banku. Stawki marż zróżnicowane są w zależności od waluty kredytu, a ich poziom zależy odwrotnie proporcjonalnie od poziomu stawki bazowej. Kredyty złotowe cechuje wyższy poziom stawki bazowej, niż kredyty walutowe, za to poziomy marż przy kredytach walutowych przyjmują wyższe wartości, niż przy kredytach złotowych. Banki rekompensują sobie w ten sposób wyższe ryzyko kredytowe, wynikające z doliczenie ryzyka walutowego.

Najwyższy poziom marży w odniesieniu do kredytów złotowych ustalił bank BPH i tym samym jego oferta kredytu na zakup działki budowlanej jest najdroższą w zestawieniu z ofertami innych instytucji bankowych (9,48%). Relatywnie wysoko oprocentowane kredyty złotowe oferują także Nordea Bank i Polbank (w obu oprocentowanie wynosi 7,49%) oraz Getin Noble Bank, Kredyt Bank i BGŻ (oprocentowanie powyżej 7%). Odnosząc się do kredytów w EUR, najwyższą marżę ustalił Getin Noble Bank i przez to jego oferta staje się najdroższą w tej walucie (oprocentowanie na poziomie 5,42%). Niewiele korzystniejsza od tego banku jest oferta BOŚ (5,19%), ale ten bank pozostaje najdroższy także w kategorii oprocentowania kredytów w CHF i USD (kolejno: 6,84% i 4,76%). Najatrakcyjniejszą cenowo pod względem każdej waluty jest oferta kredytowa Deutsche Bank. W banku tym otrzymamy najniżej oprocentowany kredyt złotowy (6,09%), a także w EUR (3,24%) i CHF (4,04%). Poza tym, niskie oprocentowanie kredytu złotowego znajdziemy w Banku Millennium, mBanku i MultiBanku. Dwa ostatnie banki mają także atrakcyjne oprocentowanie kredytu w EUR i USD.

Obok marży banku, w skład oprocentowania wchodzą stawki bazowe. Stawki te, poza rodzajem waluty kredytu różnicuje liczba miesięcy, w ciągu których pozostają one niezmienne. W ofertach banków, najczęściej można spotkać kredyty o trzymiesięcznej stawce bazowej. Dotyczy to zarówno, odnoszącego się do złotych – WIBORU, ale także LIBORU i EURIBORU, odnoszonych do walut obcych. W przypadku kredytów złotowych, na sześciomiesięcznym WIBORZE bazują: BOŚ, BPH, BNP Paribas Fortis, ING, Pekao BH, BGŻ – ten ostatni korzysta także z WIBORU rocznego, a na WIBORZE tylko rocznym bazuje Getin Noble Bank. W przypadku kredytów walutowych, najdłuższym okresem stawki LIBOR i EURIBOR jest sześć miesięcy i ze stawki tej korzystają: BOŚ i BPH.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: