eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2010

PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2010

2010-04-27 12:42

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2009


Ustawa o praktykach absolwenckich wprowadziła nową kategorię umowy cywilno-prawnej, tzw. umowę o praktykę. Sankcjonuje ona obecność absolwenta w firmie bez konieczności stosowania wobec niego wszystkich rygorów Kodeksu pracy. Ustawa zawiera jednak i bariery, na które wskazują już przedsiębiorcy. Główne zastrzeżenia ekspertów budzi zbyt krótki okres, na jaki umowa o praktykę może być zawierana (3 miesiące). W wielu przypadkach jedynie dłuższe praktyki dają możliwość znacznego rozszerzenia posiadanych kompetencji lub podjęcia samodzielnego zadania lub projektu.

Te korzystne zmiany nie zmieniają jednak ogólnego przekonania przedsiębiorców, że obszar stosunków pracy jest przeregulowany i występują w nim bariery utrudniające działalność gospodarczą. Np. w związku ze zwiększającą się mobilnością pracowników coraz poważniejszym problemem staje się obowiązek przechowywania akt pracowniczych w formie papierowej.

3. BARIERY W WYKORZYSTANIU FUNDUSZY STRUKTURALNYCH

Z poprzedniej Czarnej Listy Barier Lewiatan wykreślił te związane z brakiem dostępu do alternatywnych źródeł finansowania zewnętrznego czy utrudnieniami w dostępie do tzw. „twardych zabezpieczeń”. Uruchomiono bowiem kredyt technologiczny (chociaż na trudnych do spełnienia przez firmy zasadach) i konkursy na finansowanie funduszy poręczeniowych w RPO oraz zdecydowanie uproszczono zasady dotyczące zabezpieczeń projektów. Wprowadzono także możliwość finansowania projektów inwestycyjnych w systemie zaliczkowym, ale zrodziło to kolejne bariery utrudniające korzystanie przedsiębiorców z zaliczek. Analiza systemów zaliczkowych dokonana jesienią 2009 r. pokazała, że warunki przyznawania zaliczek w niektórych regionach stawiają pod znakiem zapytania sens ubiegania się o nie.

Kolejna barierą wykreśloną z poprzedniej Listy są trudności z prawidłowym przygotowaniem oceny oddziaływania na środowisko. Problem ten nie zniknął, ale w większym stopniu odnosi się do procesu inwestycyjnego jako takiego, niż do systemu wdrażania funduszy unijnych.

PKPP Lewiatan podaje, iż obecnie przedsiębiorcy najczęściej wskazują jako utrudnienia:
  • Brak systemowej informacji o ofercie wsparcia dla przedsiębiorców w kolejnych latach obecnej perspektywy finansowej. Harmonogramy konkursów są co prawda publikowane, ale w większości instytucji tylko na najbliższy rok i często są zmieniane. Utrudnia to planowanie rozwoju firmy z wykorzystaniem dotacji, a w konsekwencji, negatywnie wpływa na jakość składanych projektów.
  • Biurokratyczny system aplikowania i rozliczania środków unijnych. Rok 2009 był faktycznym testem tego systemu: organizowano wiele konkursów, wybrano tysiące projektów. Utrudnienia, o których pisze Lewiatan, występowały już w poprzedniej perspektywie finansowej. Nie w każdym też programie, działaniu, regionie mają one to samo natężenie. Mowa o nich głośniej niż w poprzednim roku, ponieważ w 2009 r. najczęściej dotykały firm z sektora MŚP ubiegających się o dofinansowanie po raz pierwszy.
Eksperci zauważają, iż bariery występujące w poszczególnych regionach i programach są bardzo różne. Różne są też praktyki poszczególnych instytucji, ich przygotowanie oraz doświadczenie, otwartość na dialog z interesariuszami i elastyczność. Słabe przygotowanie pracowników instytucji do pracy z przedsiębiorcami i upolitycznienie urzędów to podstawowe przyczyny większości problemów, na jakie napotykają firmy startujące po dotacje i rozliczające projekty współfinansowane ze środków UE. Dlatego ocena „Potencjału administracyjnego systemu instytucjonalnego Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia” przygotowana przez MRR jesienią 2009 r. ma kluczowe znaczenie, powinna być kontynuowana w kolejnych latach, systematycznie uszczegóławiana i rozszerzana.

4. INNE BARIERY PONADBRANŻOWE UTRUDNIAJĄCE PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Nie zostały zrealizowane obietnice złożone przedsiębiorcom w zakresie:
  • uproszczenia i skrócenia procesu rejestracji firm (nowele ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mające ten proces usprawnić w praktyce wydłużyły czas oczekiwania na wpis do rejestru. Dotychczas spółka z o.o. czekała na wpis ok. 30 dni, obecnie czeka 2 miesiące na wpis w KRS i potem kolejny miesiąc na uzyskanie numeru REGON);
  • konsolidacji organów kontrolnych i zmniejszenia uciążliwości kontroli;
  • uchwalenia przepisów i stworzenia strategii rządowej w zakresie promocji gospodarczej Polski;

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: