Sytuacja na rynku pracy w II 2010
2010-04-29 09:15
Zmiana wielkości zatrudnienia według sektorów w % © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: PARP: na bezrobociu o 20% Polaków więcej niż rok temu
ZATRUDNIENIEZ raportu wynika, że informacje z rynku pracy nie są zbyt optymistyczne.
Wzrosty zatrudnienia dotyczą głównie sfery budżetowej, w sektorze przedsiębiorstw nadal dominują redukcje stanowisk. Rząd opiera się najwyraźniej na keynsowskiej (popytowej) teorii wzrostu gospodarczego. W modelu tym zwiększa się udział liczby osób zatrudnionych w sferze budżetowej w stosunku do zatrudnionych w sferze prywatnej.
Syntetos podaje, iż wraz ze obniżaniem stopy bezrobocia (związanym z rosnącym zatrudnieniem w sferze budżetowej) rośnie nieznacznie popyt, jednocześnie jednak w sposób trwały rosną wydatki budżetowe (raz utworzone stanowiska finansowane z budżetu państwa są praktycznie niemożliwe do zlikwidowania). W konsekwencji lawinowo wzrośnie deficyt budżetowy i z konieczności wzrosną obciążenia podatkowe. W dłuższym więc czasie takie działanie zahamuje (zamiast pobudzić) wzrost wielkości zatrudnienia.
W branżach powiązanych z budżetem zatrudnienie wzrosło w administracji publicznej, obronie narodowej, obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej oraz edukacji. Odnotowano również wzrosty zatrudnienia w branżach pośrednio powiązanych z budżetem. Wzrosło zatrudnienie w branży budowlanej (w której duży udział mają projekty publiczne), poborze uzdatnianiu i dostarczaniu wody (przedsiębiorstwa komunalne), gospodarce odpadami i odzysku surowców (sektor wyjątkowo mocno uregulowany prawnie).
fot. mat. prasowe
Zmiana wielkości zatrudnienia według sektorów w %
O ile w sektorze magazynowania zatrudnienie wzrosło najbardziej, o tyle w sektorze transportu i produkcji sprzętu transportowego zatrudnienie spadło również najmocniej. Dość poważną redukcję zatrudnienia można było odnotować również w branży tytoniowej oraz produkcji odzieży i wyrobów ze skóry.
Ogólnie w przemyśle firmy dokonały największych redukcji. Pracę w przemyśle straciło prawie 170 tys. osób.
WYNAGRODZENIA
Syntetos podaje, iż wynagrodzenia właściwie stoją w miejscu. Wzrosty nie przekraczają zazwyczaj nawet stopy inflacji. W sektorach w których wzrost średniego wynagrodzenia był większy zmiana ta spowodowana była najprawdopodobniej jednoczesną redukcją zatrudnienia.
W czasie kryzysu w pierwszej kolejności redukowane są stanowiska najniżej wynagradzane, gdy kryzys w branży mija wzrost zatrudnienia również dotyczy w pierwszej kolejności stanowisk nisko płatnych. Wzrost zatrudnienia osób na nisko płatnych stanowiskach obniża średnie wynagrodzenie, a redukcja nisko płatnych stanowisk automatycznie podnosi średnią wynagrodzeń.
fot. mat. prasowe
Zmiana przeciętnego wynagrodzenia wg sektorów
O dobrej kondycji branży w sektorze przedsiębiorstw można mówić, gdy rośnie zarówno zatrudnienie jak i średnie wynagrodzenie. Taka sytuacja dotyczy trzech sektorów przedsiębiorstw, z czego dwa sektory powiązane są w pewien sposób z budżetem.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl