Fabryka renu KGHM Ecoren w Legnicy
2010-04-30 09:50
Gotowe peletki renu © fot. mat. prasowe
Grafitowoszare pastylki renu metalicznego to kolejny produkt oferowany przez KGHM Ecoren, wytwarzany w otwartej fabryce w Legnicy - jedynej tego typu w całej Europie. Ecoren jest jedynym producentem renu z własnych źródeł. Pastylki renu metalicznego znajdują zastosowanie w turbinach odrzutowych i katalizatorach spalin.
Przeczytaj także: Husqvarna postawi fabrykę w Polsce
Po niecałych trzech latach od otwarcia Oddziału Hydrometalurgii w Głogowie, KGHM Ecoren poszerza działalność związaną z produkcją renu. Teraz spółka, oprócz nadrenianu amonu, może również sprzedawać ten metal w postaci finalnego produktu: okrągłych tabletek o zawartości 99,95 proc. czystego renu. W ten sposób skrócony został łańcuch dostaw, a kontrahenci kupują już w jednym miejscu finalny produkt, bez konieczności oczekiwania na przetworzenie nadrenianu amonu. Natomiast dla Ecorenu produkcja renu metalicznego pozwoli zoptymalizować koszty i nawiązać współpracę również z innymi odbiorcami zainteresowanymi tym metalem.Nowa fabryka znajduje się w obrębie Huty Miedzi Legnica (na terenie Legnickiego Parku Technologicznego KGHM Letia). Jej budowa, prowadzona przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z Lubina, przebiegała w szybkim tempie – rozpoczęła się 14 maja 2009 roku, a budynek i linia technologiczna gotowe były pod koniec października.
- Od listopada trwał rozruch technologiczny, a już na początku grudnia mogliśmy oglądać pierwsze próbne pelety, czyli drobne tabletki renu metalicznego – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren. – Jednak planowane parametry renu metalicznego i stopień skomplikowania całego procesu, który wymagał też modyfikacji w trakcie rozruchu, sprawiły, że na ostateczne otwarcie fabryki musieliśmy jeszcze chwilę poczekać.
fot. mat. prasowe
Fabryka renu metalicznego w Legnicy
Okazuje się bowiem, że ren metaliczny (wykorzystywany przez światowe koncerny w przemyśle lotniczym i kosmicznym) wymaga w produkcji aptekarskiej precyzji i czystości. W pomieszczeniu produkcyjnym musi panować stała temperatura oraz sterylna atmosfera. Dlatego też zakład Ecorenu wyposażony jest w clean room, trzy niezależne systemy wentylacji i zabezpieczenia, które wymagane są w obiegu gazów przemysłowych. Linię obsługuje przeszkolona pięcioosobowa załoga.
Proces produkcji renu metalicznego rozpoczyna się od rozdrobnienia nadrenianu amonu dostarczanego do Legnicy z głogowskiego Oddziału Hydrometalurgii. Biały proszek jest przesiewany na wytrząsarce sitowej i mielony. Przygotowany w ten sposób surowiec przechodzi następnie proces redukcji wodorem w piecu komorowym.
fot. mat. prasowe
Przygotowanie do produkcji renu metalicznego
W dalszych etapach proszek renu metalicznego trafia do tabletkarki, która formuje z niego tzw. pelety. Malutkie pastylki znowu wędrują do pieca, w którym są spiekane w wysokiej temperaturze w celu zwiększenia gęstości oraz wytrzymałości. Aby zachować jakość i sterylne warunki, peletki renowe pakowane są po 10 kg w pojemniki polipropylenowe wypełnione argonem. Tak przygotowany produkt jest gotowy do wysyłki do zagranicznych odbiorców renu.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fabryka w Legnicy, KGHM Ecoren, Legnica, fabryka, pierwiastek ren, nadrenian amonu