Fabryka renu KGHM Ecoren w Legnicy
2010-04-30 09:50
Przeczytaj także: Husqvarna postawi fabrykę w Polsce
Działająca w legnickiej fabryce instalacja pozwala przetwarzać rocznie 5 ton nadrenianu amonu, z którego powstaje 3,5 tony renu metalicznego w formie peletek.
Choć grafitowoszare pastylki renu metalicznego wyglądają niepozornie (mają powyżej 10 mm średnicy i 5 mm wysokości), zaskakują przy bliższym kontakcie. Niespodzianką jest przede wszystkim ciężar – taka drobna peletka waży blisko 5 gramów. Wszystko przez to, że ren ma jeden z największych ciężarów właściwych wśród pierwiastków.
fot. mat. prasowe
Gotowe peletki renu
- Trwające spowolnienie w gospodarce światowej odbiło się w widoczny sposób na cenach surowców, ale wciąż ren jest wartościowym metalem. Tym bardziej, że jego zasoby są ograniczone, tymczasem specjaliści prognozują wzrost zapotrzebowania na ren w związku z rosnącym popytem na samoloty na rynku azjatyckim – opowiada prezes Mariusz Bober. – Według przewidywań do 2024 roku na całym świecie ma zostać wyprodukowanych 30 tys. samolotów, w tym duża część właśnie dla odbiorców w Azji. [...]
Obecnie KGHM Ecoren produkuje nadrenian amonu (z kwaśnych odpadów przemysłowych) w Oddziale Hydrometalurgii mieszczącym się na terenie Huty Miedzi Głogów II. Niedawno uruchomił też linię do produkcji samych eluatów renowych, którą zainstalowano po sąsiedzku, na obszarze podległym Hucie Miedzi Głogów I. Docelowo każda z tych instalacji umożliwi przerabianie rocznie 18 tys. m3 hutniczych ścieków i produkcję 3,5 tony nadrenianu amonu.
Nakłady inwestycyjne na uruchomienie fabryki renu metalicznego wyniosły 12 mln złotych.
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fabryka w Legnicy, KGHM Ecoren, Legnica, fabryka, pierwiastek ren, nadrenian amonu