Rynek pracy tymczasowej ma potencjał
2010-04-30 00:25
Przeczytaj także: Kim jest pracownik tymczasowy w Polsce?
Powody rozwoju rynku usług pracy tymczasowejMimo, że obecne spowolnienie gospodarcze jest odczuwalne również na rynku pracy tymczasowej (w latach 2008 i 2009 obniżyła się, w stosunku do lat ubiegłych, liczba firm zatrudniających pracowników tymczasowych), to wymagające otoczenie biznesowe korzystnie wpłynęło na stopień uświadomienia przez przedsiębiorców korzyści wynikających z zastosowania elastycznych form zatrudnienia. Trudności w oszacowaniu mocy produkcyjnych na najbliższe miesiące, wstrzymanie naboru stałych pracowników przy utrzymującej się, okresowo, wzmożonej aktywności wielu firm, czy zwiększona konieczność racjonalizacji ponoszonych kosztów to tylko niektóre z powodów obserwowanego, wzmożonego zainteresowania usługami pracy tymczasowej i outsourcingu pracowniczego.
Wzrost popularności elastycznych form zatrudnienia
Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu.
W 2008 roku w Polsce z zatrudnienia tymczasowego skorzystało 474 747 osób, co stanowi tylko 0,3% ogółu osób zatrudnionych. Dla porównania wskaźnik ten dla Unii Europejskiej wynosi ok. 2,5%, natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek pracy tymczasowej jest jednym z najbardziej rozwiniętych, jest to odpowiednio 4,5%.
W Polsce w 2009 r. obserwowaliśmy wzrost liczby pracowników najemnych. Podczas gdy wzrost pracowników tymczasowych w III kwartale 2009 r. wynosił 0,4% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, to już w porównaniu do II kwartału 2009 wzrost ten był ponad 3-krotnie większy i wynosił 1,4% (według danych GUS).
Dalszy, prawdopodobnie bardziej stabilny wzrost zainteresowania pracą tymczasową w Polsce będzie opierał się na kilku przesłankach wynikających m.in. z trendów gospodarki krajowej oraz międzynarodowej. Będą to m.in. dalszy napływ inwestycji zagranicznych, dodatkowo wzmocniony obecną kondycją gospodarczą Polski widoczną na tle państw regionu.
Dotychczas to właśnie korporacje zagraniczne inwestujące w Polsce były podmiotami najczęściej zatrudniającymi pracowników tymczasowych. Przyczyniając się do rozwoju branży agencji zatrudnienia wpłynęły pośrednio na wzrost popularyzacji dostępu do usług pracy tymczasowej, podnosząc jednocześnie ich jakość.
oprac. : eGospodarka.pl