eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyŚrodowisko pracy: podstawą elastyczność

Środowisko pracy: podstawą elastyczność

2010-04-30 12:05

Najnowsze badanie przeprowadzone przez firmę Regus oraz specjalistów zajmujących się przyszłością środowiska pracy z firmy Unwired pokazuje, w jaki sposób wprowadzenie zasady elastyczności jako podstawy tego jak, gdzie i kiedy pracujemy, pomaga w polepszeniu naszego życia, działalności zawodowej i środowiska naturalnego. Mark Dixon, Dyrektor Generalny firmy Regus uważa, że dla firm wychodzących z recesji jest to najlepszy moment na rozwijanie sześciu czynników istotnych dla firmy.

Przeczytaj także: Elastyczność w pracy poprawia efektywność

Rewolucja w dziedzinie uelastycznienia środowiska pracy staje się coraz bardziej widoczna. Zrywając łańcuchy przykuwające nas do stałych miejsc pracy, doszliśmy punktu zwrotnego w historii biznesu, w którym oczywistym stał się fakt, że istniejący model pracy nie jest modelem zrównoważonym.

Przez połowę czasu biura pozostają puste, marnując energię, zasoby i nadwyrężając kapitał przedsiębiorstwa. Zwiększa się za to zapotrzebowanie na sale spotkań, gdyż praca staje się coraz bardziej zorientowana na współpracę. Dodatkowo spędzamy bezproduktywne i stresujące godziny dojeżdżając do biura, a pracownicy mobilni próbują znaleźć miejsca spotkań, odpowiadające ich potrzebom.

Gwałtowny rozkwit elastycznego podejścia do pracy, napędzany przez coraz bardziej zaawansowaną technologię mobilną i telefonię, radykalnie zmienia sposób, w jaki wykonujemy nasze obowiązki zawodowe. Towarzyszący nam od 120 lat model pracy, w którym pracownicy muszą dojeżdżać do biura, gdzie zostają przykuci do biurka przez telefon i komputer, staje się niewystarczający.

Regus podaje, że istnieje sześć czynników, które zmuszają firmy do przekształceń zwiększających ich sprawność i elastyczność. Dzięki temu przedsiębiorstwa zyskują cechy niezbędne do funkcjonowania w nowych modelach pracy, co jest istotne zwłaszcza dla tych wychodzących z recesji. Te czynniki to ludzie, kultura, technologia, zrównoważenie, transport i nieruchomości. Już teraz mają one wpływ na każdy rodzaj firm, począwszy od małych i średnich, a skończywszy na międzynarodowych korporacjach.

Najnowsze badanie, zatytułowane „AGILITY @ Work”, przeprowadzone przez firmę Regus oraz specjalistów zajmujących się przyszłością środowiska pracy z firmy Unwired, skupia się na doświadczeniach firm, które jako pierwsze zaadoptowały nowe modele pracy (m.in. Nokia, RSB, BBC, Citigroup i Accenture) oraz rzuca zupełnie nowe światło na wpływ tych modeli na funkcjonowanie biznesu.

Badanie dowodzi, że w XXI wieku firmy muszą dostosować się do nowych zjawisk na rynku pracy. Mogą to osiągnąć dzięki uznaniu tych sześciu elementów, jako podstawy nowego modelu pracy, w którym normą stanie się zadaniowy styl pracy i policentryczne podejście do miejsca prowadzenia działalności.

Rozwijanie tych sześciu czynników, dzięki innowacji, mobilności oraz adaptacji nowych modeli pracy, spowoduje obniżenie kosztów pracy.

Sześć czynników napędzających i umożliwiających zmianę

Zdaniem ekspertów żadna firma nie może sobie pozwolić na zignorowanie tych sześciu czynników, jeżeli chce wyjść z recesji zdolna zmierzyć się z przyszłością. Czynniki te nie tylko napędzą zmiany. Ich rozwijanie pozwoli dokonać rewolucji - radykalnie zwiększyć korzyści dla firmy, ale również przywrócić równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym pracowników.

Dla przykładu, zrównoważony rozwój jest napędzany przez potrzeby materialne, ludzi i firmy pragnące iść we właściwym kierunku, przy jednoczesnych zmianach w ustawodawstwie.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: