eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBezpieczeństwo obrotu gospodarczego I kw. 2010

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego I kw. 2010

2010-04-30 13:18

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego I kw. 2010

Wskaźnik BIG © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z 10. edycji cyklicznego Raportu BIG przygotowywanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., w odczuciu przedsiębiorców przez ostatnie 3 miesiące wyraźnie zmniejszyło się bezpieczeństwo gospodarcze. Wskaźnik BIG spadł do poziomu 9,28 pkt. i jest o 5,61 pkt. niższy niż podczas pomiaru z początku roku.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego IV kw. 2009

W najnowszej edycji Raportu BIG poświęconego bezpieczeństwu działalności gospodarczej, wskaźnik badany cyklicznie przez BIG InfoMonitor, spadł we wszystkich ankietowanych grupach firm.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik BIG

Wskaźnik BIG

Za zmniejszenie ogólnej wartości wskaźnika w największej mierze odpowiadają przedsiębiorcy indywidualni, wśród których spadł on aż o 14,19 punktów. W najmniejszym stopniu do zmiany wartości wskaźnika BIG przyczynili się dostawcy usług finansowych, w wypadku których odnotowano spadek jedynie o 0,42 pkt.

- Po rekordowym wzroście wartości wskaźnika BIG na początku 2010, obecnie odnotowujemy korektę nastrojów wśród przedsiębiorców. W drugim kwartale odnotowaliśmy spadek o 37,67% wartości wskaźnika mówiącego o bezpieczeństwie prowadzenia działalności w Polsce – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor. – Jednocześnie obserwujemy spadek o 7 pp. odsetka należności płaconych w terminie. Jest to najwyższa negatywna zmiana odnotowana od sierpnia 2008 roku - dodaje.

Obserwując tak pesymistyczne dane, nadzieję może wzbudzać prognoza przedstawicieli polskich firm na przyszły kwartał. Blisko dwie piąte (37%) firm w Polsce przewiduje poprawę sytuacji w przeciągu najbliższych trzech miesięcy. Jedynie 5% badanych jest przeciwnego zdania, a 58% nie przewiduje znaczących zmian w najbliższych miesiącach.

fot. mat. prasowe

Jaki typ klientów/kontrahentów generuje w Pana(i) firmie największe zaległości?

Jaki typ klientów/kontrahentów generuje w Pana(i) firmie największe zaległości?

Należy jednak pamiętać o wzrastającym problemie zatorów płatniczych. W opinii badanych za największe zaległości płatnicze odpowiadają konsumenci (40%) oraz małe (22%) i średnie przedsiębiorstwa (19%). Jednocześnie dwie na pięć firm w Polsce wskazuje konsumentów jako klientów, od których najtrudniej odzyskać zaległe należności. Trend, jaki wyłania się z zebranych w badaniu danych, pokazuje, że im większy podmiot gospodarczy, tym łatwiej od niego wyegzekwować nieterminowe płatności.

W sytuacji, gdy odzyskiwanie zaległych należności staje się tak istotnym problemem dla przedsiębiorców, należy sprawdzić, kto się tym zajmuje. W 36% firm w Polsce tym zagadnieniem zajmują się działy windykacji, zaś w 28% działy księgowości. W zaskakująco wielu firmach (19%) za egzekwowanie zaległych należności odpowiada sam właściciel lub prezes przedsiębiorstwa. - Firmy, które skarżą się na zatory płatnicze próbując do tej pory same rozwiązać ten problem powinny zastanowić się nad wsparciem ze strony podmiotów zewnętrznych, takich jak Biura Informacji Gospodarczej – podsumowuje Mariusz Hildebrand, Prezes InfoMonitora.

Informacje o badaniu
Raport BIG (Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej) zaczęto badać, by stale monitorować wpływ bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa gospodarczego. Na zlecenie firmy BIG InfoMonitor, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm –dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Do sierpnia 2009 r. nazwę wskaźnika określano jako BOG. We wrześniu 2009 zmieniono jego nazwę na wskaźnik BIG. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.

Do pobrania:

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: