PZWLP i Masterlease: CFM w I kw. 2010
2010-05-06 11:59
Statystyki firm członkowskich PZWLP po I kwartale 2010 r. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Flota samochodowa: CFM w Polsce 2009
Po trzech miesiącach bieżącego roku członkowie PZWLP finansowali i zarządzali 73.831 pojazdami. W porównaniu do wyników z końca 2009 r. (71.297) oznacza to wzrost o 3,5%. W full service leasingu (FSL) było 61.013 samochodów, co stanowi 82,64% aut we flotach Związku. W leasingu z serwisem (LS) – 3.911 (5,30%), a w wyłącznym zarządzaniu (FM) – 8.907 auta (12,06%). W porównaniu do procentowej wartości każdej z trzech grup usług z grudnia ubiegłego roku, udział FSL w całej flocie PZWLP wzrósł o 2%, a zmalał udział LS (o 1,3%) i FM (o 0,7%).fot. mat. prasowe
Statystyki firm członkowskich PZWLP po I kwartale 2010 r.
Pierwsza piątka firm członkowskich przedstawia się następująco: LeasePlan Fleet Management, Arval Service Lease, ING Car Lease, Carefleet oraz BRE Leasing.
fot. mat. prasowe
Liderzy branży flotowej – PZWLP i Masterlease
Komentarz Leszka Pomorskiego, prezesa Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów:
"W porównaniu do wyników PZWLP sprzed trzech miesięcy, po pierwszym kwartale 2010 roku siedem firm zyskało (średnio po kilkaset aut), pięć straciło (średnio po kilkadziesiąt pojazdów), dwie pozostały na niemal niezmienionym poziomie, a w jednym przypadku uwzględniliśmy wyniki z poprzedniego raportowanego okresu.
Dane wskazują również jednoznacznie, że full service leasing umacnia się jako trzon działalności firm członkowskich PZWLP i stanowi ponad 4/5 naszych kontraktów flotowych. Moim zdaniem jest to naturalna kolej rzeczy – FSL zyskuje, kosztem LS i FM, jako najbardziej zaawansowana, nowoczesna i wygodna dla klienta forma użytkowania firmowej floty.
Opierając się na suchych liczbach, Związek zyskał 3,5%. W mojej ocenie ten wzrost jest jednak niższy. Wynika to ze specyfiki okresu przejściowego w implementacji nowych definicji wynajmu. Należy pamiętać, że wprowadziliśmy je po raz pierwszy przy podsumowaniu 2009 roku, czyli zaledwie kilka miesięcy temu. Zakwalifikowanie kontraktów do jednej z trzech nowych kategorii wynajmu (FSL, LS, FM) lub pozostawienie ich poza wynajmem długoterminowym (jako leasing lub wynajem krótkoterminowy) mogło więc potrwać. Przykładem jest tutaj Bankowy Fundusz Leasingowy, który dopiero w obecnym zestawieniu mógł wykazać 1.800 pojazdów w kategorii leasing z serwisem. Wyniki obejmują też dane Daimler Fleet Management, jednak spółka ta jest w trakcie przekształceń i musieliśmy przyjąć stan jej portfela sprzed sześciu miesięcy. Grono liderów branży uzupełnia firma Masterlease.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl