BIG: sytuacja finansowa gmin V 2010 r.
2010-05-06 13:10
Przeczytaj także: Odzyskiwanie należności problemem gmin
Przedstawiciele polskich gmin deklarują, że ich ośrodki samorządu terytorialnego są w dobrej sytuacji materialnej. Takiego zdania jest 44% badanych. Znacznie mniej, bo jedynie 12% gmin definiuje swoją sytuację finansową jako złą, zaś przeciętną sytuację finansowej wskazuje 44% przedstawicieli polskich gmin.Jednocześnie optymistyczny obraz sytuacji w polskich gminach przedstawiają dane dotyczące deklaracji przedstawicieli gmin o finansowaniu swoich wydatków przez opóźnianie zobowiązań wobec innych podmiotów. Ponad 46% gmin deklaruje, że nigdy nie stosuje tego rodzaju działań, a niewiele mniej bo niemal jedna trzecia (32,5%) wskazuje, że działa w ten sposób bardzo rzadko.
Należy podkreślić, że jednostki samorządu terytorialnego starannie dbają o swoje budżety, lecz przeszło 25% gmin osiągnie w 2010 roku niższe dochody niż w roku ubiegłym. Jest to niepokojący wynik, który może być spowodowany trudnościami w odzyskiwaniu zaległych należności. Jeszcze wiele gmin w Polsce nie korzysta z usług Biur Informacji Gospodarczej, przez co wyłączają sobie możliwość wykorzystania tak zwanej „miękkiej windykacji”.
„Odzyskiwanie zaległości płatniczych jest poważnym problemem w większości gmin w Polsce. Wiele jednostek samorządu terytorialnego jeszcze nie wzięło przykładu z przeszło 70% gmin korzystających z usług BIGów w celu usprawnienia egzekwowania należności za alimenty. Dzięki wykorzystaniu miękkiej windykacji, tylko za pośrednictwem BIG InfoMonitor, zostało odzyskanych ponad trzysta osiemdziesiąt trzy miliony złotych od dłużników alimentacyjnych” – podsumowuje Mariusz Hildebrand, Prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Informacje o badaniu
Na zlecenie BIG InfoMonitor Instytut badania opinii Homo Homini przeprowadził ogólnopolskie badanie na reprezentatywnej grupie 200 jednostek samorządu terytorialnego (gmin wiejskich, miejskich oraz miejsko-wiejskich). Celem badania było poznanie sytuacji finansowej gmin w 2010 roku oraz zweryfikowanie, jak poważnym problemem dla samorządów są dziś zaległe płatności i jak radzą one sobie z ich odzyskiwaniem.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl