Jak najlepiej przemawiać
2004-07-05 13:58
Przeczytaj także: Prezentacja biznesowa jako storytelling
5. Zwolnij. Od czasu do czasu daj słuchaczom chwilę wytchnienia i przemyślenia tego, co powiedziałeś. Moment ciszy to kropka. Żart? Krótkie podsumowanie? Jak najbardziej. Kiedy na chwilę zapada cisza, publiczność nadal myśli. Powtarza to, co przed chwilą usłyszała i ocenia jaki to ma związek z ich życiem i pracą. Publiczność musi mieć czas na oddech, szczególnie, kiedy mówisz tak ciekawie, że dech zapiera w piersiach :-)
6. Audytorium jako grupa testowa. Wybierz kilka osób z audytorium i przeprowadź krótki sondaż. Wykorzystaj wyniki do zilustrowania Twojej tezy. Dodaj szczyptę humoru. Ja zwykle przeprowadzam krótki sondaż o zarządzaniu zmianą. Uczestników zabawy pytam ile razy zmieniali miejsce zamieszkania i pracę, ile razy się zakochiwali i odkochiwali. W zależności od wyników każdy trafia do jednej z trzech kategorii - spacerowiczów, biegaczy lub sprinterów. Sondaże ożywiają salę i wyzwalają pozytywne emocje. Powinny być krótkie, sympatyczne, a ich wyniki oczywiste.
7. Opowiadaj osobiste historie. Nic nie robi mocniejszego wrażenia od dobrej historii. Ludzie mogą zapomnieć fakty i liczby. Mogą nie zapamiętać "10-ciu rzeczy, o które należy zapytać dziennikarza przed wywiadem". Ale na długo utrwalą się w ich pamięci obrazy wywołane przez Twoją opowieść. Używaj słów jak malarz korzysta z farb do stworzenia obrazu. Im bardziej sugestywne obrazy wywołasz w ich wyobraźni, tym lepiej. Pozwól słuchaczom współtworzyć historię. Im bardziej poczują się zaangażowani, tym lepiej ją zapamiętają.
8. Bądź uczciwy. Ludzie wiedzą kiedy mówisz prawdę i kiedy zmyślasz. Jesteś wiarygodny, kiedy opowiadasz o sobie. Twoje życie jest pełne dramatycznych zakrętów. Obfituje we wzloty i upadki. Kilka razy miałeś wyjątkowego pecha, a jednak szczęście w końcu się uśmiechnęło. Opowiadaj o tym z pasją i taktem. Daruj sobie drastyczne opisy. Kiedy masz wątpliwości czy to co chcesz powiedzieć jest stosowne przećwicz to na znajomych.
9. Daj nadzieję. Nie przedstawiaj świata tylko w czarnych barwach. Bądź optymistą. Korzystaj z cytatów i historii, które podnoszą ludzi na duchu. Daj im punkt oparcia. Przedstaw opinie i filozofie działania, które pomogą im w lepszym życiu. Buduj dramaturgię wystąpienia tak, aby punkt kulminacyjny był jednocześnie zwrotem ku lepszemu rozwiązaniu. Przedstaw jasny i pozytywny obraz.
10. Troska. Ludzie potrafią wyczuć Twoje zrozumienia ich problemów. Jak? Ocenią to na podstawie tego co im powiedz i co zrobisz. Twoi słuchacze to nie przybysze z obcej galaktyki tymczasowo przebywający na Ziemi. To Twoi współtowarzysze. Chodzą tymi samymi drogami, choć może jeżdżą nieco innymi samochodami. Zależy im na poczuciu bezpieczeństwa i równowagi, byciu potrzebnym i kochanym. Kochają wolność i sukces. Nie obchodzi ich co wiesz zanim nie dowiedzą się ile Ciebie obchodzą.
Przeczytaj także:
Jak przygotować prezentację?
![Jak przygotować prezentację? [© pressmaster - Fotolia.com] Jak przygotować prezentację?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prezentacja/Jak-przygotowac-prezentacje-110299-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Bogusław Feliszek / Pressence Public Relations