Coraz więcej scareware w sieci
2010-05-10 00:15
© fot. mat. prasowe
Według najnowszego raportu Google, fałszywe antywirusy stanowią już 15% złośliwego oprogramowania w Sieci. To oznacza aż sześciokrotny przyrost w porównaniu z rokiem 2009. Od początku 2009 do lutego 2010 skanery Google przeanalizowały 240 milionów stron internetowych.
Przeczytaj także: Fałszywe antywirusy realnym zagrożeniem
Jedenaście tysięcy zbadanych stron zawierało tzw. "scareware", czyli fałszywe oprogramowanie antywirusowe - czytamy w raporcie Google "The Nocebo Effect on the Web: An Analysis of Fake Anti-Virus Distribution". Gwałtowny wzrost ilości "scareware" w Sieci dowodzi, że cyberprzestępcy coraz częściej posługują się technikami inżynierii społecznej.„Nasze obserwacje potwierdzają wnioski, do których doszło w swoim raporcie Google" – mówi Tomasz Zamarlik, Marketing Manager z firmy G Data Software. "Nastąpił radykalny wzrost ilości scareware w Sieci. Oszuści liczą, że jeśli przestraszą internautę fałszywym alarmem o zagrożeniu, ten natychmiast kupi - z wdzięcznością! - lekarstwo na wirusa. Wiele osób przekazuje w takich okolicznościach numer swojej karty kredytowej przestępcom i pada ofiarą kradzieży. Mowa tu o kwotach znacznie przekraczających wartość legalnego, sprawdzonego na rynku oprogramowania. Problem jest tym bardziej uciążliwy, że może dotyczyć praktycznie każdej strony internetowej - w roku 2009 padli jego ofiarą czytelnicy New York Times!”.
fot. mat. prasowe
Jak to działa
Ofiarą przestępstwa, o którym mowa w raporcie Google, może być każdy internauta surfujący po Internecie. Na jego ekranie pojawia się nagle powiadomienie, do złudzenia przypominające okna komunikatów systemowych. Z treści dowiaduje się, iż jego komputer nie jest dostatecznie chroniony przed złośliwym oprogramowaniem z Sieci. Otrzymuje propozycję zakupu programu antywirusowego. Jeśli z niej skorzysta, umożliwia cyberprzestępcy dostęp do danych na swoim komputerze. Mechanizm działania skryptu jest tak zaawansowany, że wykrywa wersję systemu na komputerze użytkownika i na tej podstawie wyświetla właściwe okno.
Przeczytaj także:
Scareware, czyli żerowanie na strachu internautów
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
złośliwe oprogramowanie, fałszywe antywirusy, scareware, szkodliwe oprogramowanie, fałszywe programy antywirusowe