Budownictwo w Polsce I poł. 2010 r.
2010-05-10 12:38
Przewidywania firm w zakresie rozwoju sektora budowlanego © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek budowlany w Polsce w 2022 r. wzrośnie o 2%
„Obecne badania odzwierciedlają wzrost optymizmu wśród firm budowlanych działających w Polsce. Mimo, że w ciągu najbliższych dwóch lat przewidywany jest jedynie umiarkowany wzrost, nastroje w Polsce są bardziej optymistyczne niż na przykład w Czechach i na Słowacji, gdzie nie oczekuje się wzrostów w ogóle. Niemniej jednak, firmy budowlane nie spodziewają się powrotu do wzrostów odnotowanych w okresie 2006 - 2008 w Polsce w najbliższej przyszłości” – mówi Steven Baxted, szef Zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości, Firma Doradcza KPMG.Najważniejsze informacje z badania dotyczącego I pół. 2010:
fot. mat. prasowe
Przewidywania firm w zakresie rozwoju sektora budowlanego
- Na początku roku 2010 ujawniło się trudne środowisko, w którym przyszło działać firmom w sektorze budownictwa. Jednak szefowie ankietowanych firm budowlanych oczekują, że wzrost utrzymywać będzie się na poziomie zeszłorocznych wyników, a w skali całego 2010 roku przewidują umiarkowany wzrost o 4,7%.
- 77% polskich firm budowlanych spodziewa się wzrostów. Jeśli przyjrzeć się bliżej i przeanalizować prognozy dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, lub firm sektora inżynierii budowlanej lub lądowej, w założeniach i szacunkach na obecny rok firmy z tych sektorów nie różnią się zbytnio.
- Jeśli chodzi o rok 2011, firmy spodziewają się wzrostów na podobnym do bieżącego roku poziomie.
- Wielkość sprzedaży firm budowlanych będzie podążać za ogólnym trendem rozwoju sektora. Średnio, sprzedaż ma wzrosnąć o 4,1%.
- Patrząc na perspektywę rodzajów działalności budowlanej, firmy budowlane przewidują średnio umiarkowanie lepsze wyniki sprzedaży (4,5%), niż firmy z branży inżynierii lądowej (3,4%).
- Jeśli chodzi o rok 2011, firmy spodziewają się wzrostów sprzedaży na poziomie 5,8%.
- Najnowsze badania dowodzą, że nastąpiła poprawa zaufania przedsiębiorstw w porównaniu do poziomu z października 2009 roku, ale nadal poziom ten jest o wiele niższy, niż w roku 2008.
- 75% respondentów spodziewa się poprawy ich pozycji na rynku i uzyskania lepszych wyników od swojej konkurencji.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl