List ostatniej szansy
2004-07-06 16:56
Jutro o godzinie 11.00 odbędzie się 66 posiedzenie Senatu RP V kadencji. Punkt 1 posiedzenia to zajęcie przez Izbę Wyższą polskiego Parlamentu stanowiska w sprawie ustawy Prawo telekomunikacyjne. Poniżej przedstawiamy Państwu list największych polskich portali internetowych wystosowany do senatorów.
Przeczytaj także: Onet i Interia ostrzegają
Szanowni Państwo!W przyjętej 18 czerwca 2004 r. przez Sejm RP ustawie Prawo telekomunikacyjne nadal znajdują się zapisy, które mogą ograniczyć lub wręcz uniemożliwić polskim użytkownikom Internetu dostęp do krajowych usług poczty elektronicznej.
Uchwalona Ustawa nie rozstrzyga jednoznacznie czy poczta elektroniczna jest usługą telekomunikacyjną. Ministerstwo Infrastruktury opublikowało wprawdzie na swoich stronach internetowych komentarz, że poczta elektroniczna nie jest usługą telekomunikacyjną, jednak z powodu braku odpowiednich zapisów w ustawie, nie jest to prawnie wiążąca wykładnia. Tymczasem istnieją również opinie prawne, które zaliczają pocztę elektroniczną do usług telekomunikacyjnych.
Zmiana interpretacji Ministerstwa Infrastruktury spowoduje, że firmy świadczące usługi poczty elektronicznej będą musiały:
- zawierać umowy o świadczenie usługi poczty elektronicznej na piśmie,
- rejestrować w URTiP działalność telekomunikacyjną,
- wnosić opłaty na fundusz usług powszechnych oraz URTiP,
- wymagać od użytkownika usługi dowodu tożsamości (w przypadku przywrócenia w Ustawie zapisu, nakładającego obowiązek przedstawienia dowodu tożsamości przed podpisaniem umowy – poprawka nr 13 w druku 734A).
Brak jednoznacznych rozstrzygnięć odnośnie charakteru poczty elektronicznej może spowodować, że kilka milionów polskich użytkowników Internetu przeniesie swoje skrzynki pocztowe na zagraniczne serwery. W efekcie zapisy ustawy uderzą w polskie firmy działające na rynku internetowym, osłabiając tym samym konkurencyjność krajowej gospodarki. W przyszłości, w wypadku zmiany interpretacji co do statusu poczty, polskie firmy internetowe mogą być też uznane winnymi popełnienia przestępstw (np. nieodprowadzanie znacznych kwot do budżetu państwa czy niestosowanie obowiązujących procedur świadczenia usług telekomunikacyjnych).
W związku z powyższym, aby uniknąć zmiany interpretacji prawa w przyszłości, proponujemy do ustawowej definicji usługi telekomunikacyjnej (Art. 2, ust. 48) dopisać zdanie: "Usługa poczty elektronicznej nie jest usługą telekomunikacyjną."
Pozostawienie furtki prawnej może spowodować zniszczenie polskich firm internetowych w wyniku zmiany interpretacji prawa.
Onet.pl S.A.
INTERIA.PL S.A.
Przeczytaj także:
Lepsza końcówka notowań
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl