Hale magazynowe MARR BUSINESS PARK
2010-05-11 09:55
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Magazyn Nippon Express w Łysomicach
fot. mat. prasowe
„Dla nas to dobry kontrakt. W przypadku tej inwestycji łączymy generalne wykonawstwo i konstrukcje stalowe - dwa obszary, w których specjalizuje się nasza firma” - podsumował Aleksander Jonek Wiceprezes Zarządu firmy Polimex – Mostostal. Firma na wywiązanie się z zapisów umowy ma 14 miesięcy. W przyszłym tygodniu rozpocznie się przygotowywanie zaplecza budowy.
Inwestycja zlokalizowana na terenie typowo przemysłowym pozwala na umieszczenie tu praktycznie każdego rodzaju nieuciążliwej działalności produkcyjnej, w tym również w sektorze nowoczesnych technologii. Zdaniem Marka Bendo Wiceprezesa Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przewagą MARR Business Park w stosunku do innych typowo przemysłowych obszarów w regionie jest fakt lokalizacji w aglomeracji krakowskiej.
Inwestycja finansowana jest częściowo z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach realizowanego przez MARR projektu „Kompleksowy rozwój strefy aktywności gospodarczej – MARR Business Park”. Pozyskane 5 mln zł unijnych dotacji zostanie przeznaczone na przygotowanie terenów pod budowę hal i magazynów przy ul. Nad Drwiną 10 w Krakowie.
Umowa z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego będzie kolejnym kontraktem firmy Polimex-Mostostal S.A realizowanym w Krakowie; na początku 2009 r. firma podpisała umowy na budowę 2 trybun na stadionie Wisły Kraków oraz realizuje na terenie Krakowa inwestycje infrastrukturalne.
Rynek nieruchomości przemysłowych
Z raportu o rynku nieruchomości w Polsce Wiosna 2010 opublikowanym przez firmę Cushman & Wakefield Polska wynika, iż ”na koniec 2009 r. zasoby nowoczesnych magazynów w Polsce wynosiły ponad 6 mln mkw. Zgodnie z przewidywaniami przyrost podaży w roku 2009 wyhamował.
Na rynek weszło ok. 857.000 mkw. nowej powierzchni magazynowej, czyli prawie o połowę mniej niż w roku poprzednim. Popyt w 2009 r. zmniejszył się dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 765.000 mkw. Na koniec 2009 r. w Polsce było blisko 1 mln mkw. wolnej powierzchni magazynowej. Najwięcej w Warszawie i na Górnym Śląsku.
Okolice Krakowa są najmniejszym rynkiem regionalnym w Polsce. Zasoby powierzchni magazynowej wzrosły w minionym roku o blisko 17.000 mkw. i w grudniu wynosiły 35.000 mkw. W 2009 r. wynajęto ostatnie dostępne 5.000 mkw. wolnej powierzchni magazynowej. Położenie regionu sprawia, że największe zainteresowanie tamtejszymi magazynami wykazują operatorzy logistyczni oraz sieci spożywcze”.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl