Crimeware a sektor finansowy
2010-05-16 00:11
Przeczytaj także: Życzenia świąteczne od cyberprzestępców
Według danych firmy Kaspersky Lab opartych na wynikach dla pierwszego kwartału 2010 roku, lista organizacji finansowych najczęściej atakowanych przez cyberprzestępców wygląda następująco:
fot. mat. prasowe
Celem ataków są głównie brazylijskie banki. Według danych dostarczanych przez Kaspersky Lab, liczba banków, które ucierpiały w wyniku podobnych ataków w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2010 roku zbliża się do tysiąca.
Cyberprzestępcy nieustannie znajdują nowe i bardziej zaawansowane sposoby przechwytywania informacji użytkowników, mimo że stowarzyszenie banków wprowadza dodatkowe zabezpieczenia w celu ochrony swoich klientów online.
Podsumowując:
- Instytucje finansowe wprowadziły dodatkowe sposoby autoryzacji, na co cyberprzestępcy znaleźli nowe sposoby obejścia uaktualnionych metod bezpieczeństwa. Proces ten będzie kontynuowany: zwiększanie bezpieczeństwa - znajdowanie nowych luk - zwiększanie bezpieczeństwa - znajdowanie nowych luk itd.
- Wysokość strat spowodowanych działaniami cyberprzestępców nieustannie wzrasta.
Czy istnieją efektywne rozwiązania?
Spróbujmy teraz odpowiedzieć na główne pytanie: czy w dzisiejszych realiach można pokonać oprogramowanie crimeware?
Przyjrzyjmy się zasygnalizowanym wcześniej problemom, które dotykają banków i innych instytucji finansowych i domagają się niezwłocznego rozwiązania.
- Opóźnienia w dostarczaniu aktualizacji antywirusowych baz danych. Czas, jaki mija pomiędzy pojawieniem się nowego szkodliwego programu na wolności a otrzymaniem aktualizacji przez użytkownika końcowego, nie spełnia dzisiejszych wymagań;
- Liczba zagrożeń dla klientów instytucji finansowych wzrasta wykładniczo;
- Metody bezpieczeństwa oferowane przez organizacje finansowe nie rozwiązują problemu utraty środków przez klientów w przypadku wykorzystania trojana.
Obraz sytuacji przedstawia się dość ponuro. Branża antywirusowa nie jest w stanie zareagować wystarczająco szybko, szkodliwi użytkownicy pozostają na wolności, a klienci banków nie zawsze są wystarczająco dobrze chronieni. Nie wszystko jednak stracone. Nieustannie rozwijane są nowe technologie, a dzisiejsze czołowe firmy antywirusowe oferują rozwiązania potrafiące odpierać ataki cyberprzestępców.
Przeczytaj także:
Trojan Zeus na Androida w nowej wersji
![Trojan Zeus na Androida w nowej wersji Trojan Zeus na Androida w nowej wersji](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/szkodliwe-oprogramowanie/Trojan-Zeus-na-Androida-w-nowej-wersji-97101-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
szkodliwe programy, szkodliwe oprogramowanie, crimeware, ataki hakerskie, ataki na instytucje finansowe, ZeuS, trojan zeus, kradzież danych, botnet