eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowe oferty pracy IV 2010

Nowe oferty pracy IV 2010

2010-05-14 09:42

Nowe oferty pracy IV 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rynek pracy, wyznaczany liczbą ofert w internetowych serwisach rekrutacyjnych, już kolejny miesiąc wykazuje wyraźne, pozytywne zmiany - podaje raport opracowany przez portal www.eGospodarka.pl. Liczba ofert utrzymuje się na poziomach znacznie wyższych niż jeszcze kwartał temu. Informacje o spadającym bezrobociu pozwalają zaś nieco bardziej optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Nie ma wprawdzie jeszcze oznak bardzo dynamicznego wzrostu koniunktury, ale pierwsze oznaki rosnącej koniunktury są coraz mocniejsze. Oczywiście nadal dużo brakuje do poziomów wyznaczonych przez ostatni szczyt koniunktury, ale sytuacja systematycznie się poprawia.

Przeczytaj także: Nowe oferty pracy III 2010

Kwietniowy spadek bezrobocia był wyższy niż oczekiwania analityków, badania wskazują na utrzymujący się optymizm przedsiębiorców, który – o ile nie dojdzie do jakiś nadzwyczajnych zdarzeń w otoczeniu gospodarczym Polski – już wkrótce zacznie się coraz intensywniej przekładać na ruchy kadrowe. Nadal utrzymuje się relatywnie wysoki wzrost gospodarczy, poprawia się sytuacja głównych partnerów gospodarczych Polski, niepokój budzi tylko sytuacja finansów publicznych oraz niepewność związana ze stabilnością waluty euro – nadal istnieje ryzyko, że grecki kryzys finansowy może rozlać się na inne kraje strefy euro.

Ożywienie małe ale stabilne

W czwartym miesiącu bieżącego roku w serwisie www.Praca.eGospodarka.pl pojawiło się 32 tys. 778 ogłoszeń o pracę, o zaledwie 5,8 procent mniej niż w marcu. Uwzględniwszy fakt, że kwiecień był miesiącem świątecznym (Wielkanoc) o mniejszej liczbie efektywnych dni roboczych, a także, że pewien wpływ na liczbę ogłoszeń mogła mieć tragedia w Smoleńsku, kwietniowy wynik nie pozwala na przyjęcie tezy o pojawieniu się trendu spadkowego.

Zaobserwowany spadek nie był znaczny, a wiele innych danych wskazuje, że jego przyczyny najprawdopodobniej były jednorazowe i incydentalne.

W kwietniu tradycyjnie znacznie spada bezrobocie, jednak tegoroczny wynik jest taki sam jak dwa lata temu. Według wstępnych danych resortu pracy, w kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 12,3 procent i była aż o 0,6 pkt proc. mniejsza niż miesiąc wcześniej. W ubiegłym, kryzysowym roku, wiosenny spadek (kwiecień-marzec) wyniósł tylko 0,2 pkt proc.

Kwietniowe dane o bezrobociu, w połączeniu z utrzymującą się znaczną podażą ogłoszeń w internetowych serwisach rekrutacyjnych, pozwalają na przyjęcie tezy o stabilnym, wprawdzie nie nadzwyczaj wysokim, przyroście liczby zatrudnionych. Przedsiębiorstwa przeszły przez okres spowolnienia względnie suchą stopą, bez radykalnych cięć kadrowych, obecnie zaś ostrożnie zwiększają zatrudnienie.
– Kwietniowe dane o bezrobociu pozwalają spojrzeć optymistycznie na rozwój rynku pracy w ciągu najbliższych miesięcy. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że przedsiębiorstwa wychodzą już z „czasu oczekiwania” na kierunek rozwoju sytuacji gospodarczej i są coraz mocniej przekonane o końcu spowolnienia. Przy czym nie chodzi tylko o przedsiębiorstwa działające na rynku krajowym, ale także te współpracujące z kontrahentami zagranicznymi. Po światowym załamaniu gospodarki wiele państw zaczyna się już podnosić, co ponownie ożywi obrót gospodarczy, a więc przełoży się także na tworzenie miejsc pracy – komentuje Beta Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl. – W warunkach polskiego rynku pracy trudno wprawdzie mówić o powrocie do ostatniego boomu sprzed dwóch lat, bo ten był efektem wielu czynników – w tym jednorazowych, ale widać już wyraźnie, że sytuacja stabilizuje się w pozytywnym kierunku. Są przesłanki wskazujące też na normalizowanie relacji na linii pracodawcy-pracownicy. Nie ma rynku pracodawcy, nie ma rynku pracownika, powoli tworzy się normalny rynek pracy – uzupełnia Beata Szkodzin.
Przeczytaj także: Nowe oferty pracy X 2010 Nowe oferty pracy X 2010

 

1 2 3

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: