Nowe oferty pracy IV 2010
2010-05-14 09:42
Przeczytaj także: Nowe oferty pracy III 2010
Duże miasta: wzrosty
Regułą jest, że najwięcej ofert pracy w internetowych serwisach rekrutacyjnych pochodzi z Warszawy. W kwietniu nie było inaczej - ze stolicy pochodziło ponad 4 tys. 650 ofert publikowanych w serwisie www.Praca.eGospodarka.pl. To o 11,6 procent więcej niż w marcu. Z drugiego w zestawieniu dużego miasta – Wrocławia – pochodziło ponad dwukrotnie mniej ofert – tylko 1 tys. 660. W przypadku stolicy Dolnego Śląska miesięczna dynamika była również dodatnia – w stosunku do marca przybyło prawie 13 proc. ofert. Trzecią pozycję zajął Kraków, z którego w kwietniu pochodziło 1 tys. 487 ofert. Stolica Małopolski jest niestety jednym z niewielu dużych miast, w którym w kwietniu zanotowano mniej ofert niż w marcu – spadek wyniósł 3,1 proc.
Poziom tysiąca ofert udało się przebić jeszcze Poznaniowi, z którego pochodziło w kwietniu 1 tys. 147 ofert, czyli o 7,2 procent więcej niż miesiąc wcześniej.
fot. mat. prasowe
Poniżej tysiąca ofert pochodziło w kwietniu z Katowic (807 ofert, bez zmian w stosunku do marca), Łodzi (772 ofert, przyrost względem marca o 4,3 procent), Gdańska (533; +11,3 proc.), Lublina (384; +26,3 proc.), Bydgoszczy (348; -13,9 procent) i Szczecina (329 ofert, wzrost względem marca o 6,5 procent). Z pozostałych miast Polski pochodziło już poniżej 300 ofert.
Kwietniowe wyniki największych miast Polski potwierdzają tezę o „pracotwórczej” roli dużych aglomeracji miejskich. Duże ośrodki generują znaczącą liczbę nowych ofert pracy. Przyrost ofert w dużych miastach kompensuje spadki poza nimi – po zestawieniu wyników dużych miast oraz regionów w których się znajdują (Warszawa => Mazowsze, Wrocław => Dolny Śląsk, Poznań => Wielkopolska) widać wyraźny pozytywny wpływ – przyrost liczby ogłoszeń w dużych miastach łagodzi spadki poza nimi.
W dużych miastach nowe miejsca pracy powstają znacznie szybciej niż na prowincji a dynamika zmian szybko podąża za rynkiem. Upraszczając – w dużych miastach przy pogorszeniu koniunktury szybciej się traci pracę, ale za to przy pierwszych oznakach ożywienia dużo łatwiej o jej znalezienie.
Analizując miesięczne zmiany względne, w grupie 95 wybranych (w tym wszystkich powyżej 100 tys. mieszkańców) miast Polski, w ciągu miesiąca ofert pracy przybyło w 47 miastach, spadki zaś stwierdzono w 42 miastach. Również i w tym przypadku duże i średnie ośrodki miejskie wyróżniają się pozytywnie na tle swoich regionów – na terenie województw ofert pracy ubywa, w miastach przybywa.
Informacje o badaniu
Dane opracowano na podstawie ogłoszeń dostępnych w serwisie www.Praca.eGospodarka.pl, pochodzących z baz danych największych polskich portali rekrutacyjnych: HRK.PL, infoPraca.pl, JOBS.PL, KarierawFinansach.pl, praca.pl, pracuj.pl, przedstawiciele.pl, qpracy.pl oraz StepStone.pl. Statystyki powstały wyłącznie w oparciu o płatne ogłoszenia, głównie ze średnich i dużych przedsiębiorstw oraz agencji pośrednictwa pracy.
Przeczytaj także:
Nowe oferty pracy X 2010
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek pracy, oferty pracy, nowe oferty pracy, analiza rynku pracy, wolne miejsca pracy