Ewolucja spamu I-III 2010
2010-05-19 00:16
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Spam w Polsce: głównie krajowy
Spam w ruchu pocztowymfot. mat. prasowe
We wcześniejszych raportach wspominaliśmy już o powstaniu rynku spamowego. Teraz możemy już mówić o stabilizacji pod względem ilości spamu w ruchu pocztowym – odsetek niechcianych wiadomości praktycznie nie ulega zmianie, wahając się między 84 a 87 procent. Zeszłoroczna tendencja spadkowa w ilości spamu w ruchu pocztowym utrzymuje się również w tym roku, co oznacza, że udział tego typu spamu jest zbliżony do wartości maksymalnej. Najwyższa ilość spamu (90,8%) została zarejestrowana 21 lutego, natomiast najniższa 5 marca (78%).
Źródła spamu według regionu
fot. mat. prasowe
Ilość spamu wysyłanego z Ameryki Południowej zmniejszyła się. W pierwszej połowie 2009 roku wynosiła 15%, dzięki czemu region ten uplasował się na drugim miejscu. Obecnie Ameryka Południowa generuje 10,5% spamu, prawie tyle samo co w 2008 roku (11%).
Jednocześnie wzrosła ilość spamu rozprzestrzenianego z Europy Wschodniej (16,4%). Dynamikę wzrostu ilości spamu rozsyłanego z tego regionu w pierwszym kwartale 2010 roku można łatwo prześledzić:
fot. mat. prasowe
Źródła spamu według państwa
W rankingu źródeł spamu nie odnotowaliśmy większych zmian – nie wyłonili się niespodziewani liderzy. Stany Zjednoczone utrzymały swoją pozycję na szczycie, podczas gdy Indie i Rosja znalazły się na drugim i trzecim miejscu. Dalsze pozycje zajęły w większości państwa Azji i Europy Wschodniej. Na obecnej liście największych spamerów można znaleźć prawie wszystkie państwa z poprzedniego zestawienia, zmieniły jedynie swoje pozycje.
oprac. : eGospodarka.pl